A kétnapos 81. BÁV Művészeti aukción közel hétszáz tételre lehet majd licitálni, melyek közül kétszáz modern és klasszikus darab. Mellettük persze más műtárgyakat, meseszép ékszereket, luxusórákat, bútorokat és néhány különlegességet is felsorakoztat az idén jogelődje alapításának 250. évfordulóját ünneplő társaság. Közleményükben arra hívják fel a figyelmet, hogy befektetési szempontból az ékszerek felértékelődése is megfigyelhető. Műtárgybefektetési indexük adataiból az tűnik ki, hogy az elmúlt öt évben összértékben 35-ről 53 százalékra emelkedett a nemesfém ékszerek és drágakövek részaránya, amellyel ez a szegmens a festmények után tartósan a második helyen szerepel a preferált műtárgytípusok listáján.
A közfigyelem fókuszában mégis a legkülönlegesebb képzőművészeti alkotások állnak, nem véletlenül. Ilyen Kondor műve, a Várvédők, amely az egyetlen, még magánkézben lévő – tehát gyűjtő számára elérhető – nagy méretű munkája. A rekordmagas, 65 milliós kikiáltási ár is sejteti, hogy jó eséllyel soha vissza nem térő alkalomról lehet szó, amikor a magyar piktúra egyik legnagyobb alakjának valaki hasonló szintű alkotásáért szállhat versenybe. A mű a konstruktivizmus és a szürrealizmus alapvető stílusjegyeit hordozza magán, de felismerhetők rajta a 16. századi festészet kompozíciós jellegzetességei, sőt az ólomüveg ablakok inspirációs hatása is. A téglavörös és világoskék színek uralta kép Kondorra jellemző többrétegű szimbolikáját, így például a Jerikó falait leromboló kürtre emlékeztető puska forradalomra utaló jelentését a kádári cenzúra 1957-ben nem volt képes megfejteni.
A BÁV 81. Művészeti aukciójának másik sztárja Rippl-Rónay kék ruhás lányt ábrázoló képe lehet, miután kalapban ábrázolt „testvére” a cég 71. árverésén 75,6 milliós rekordáron talált gazdára. A Lány kék ruhában című pasztellmű 8,5 milliós árról indul. Aki lecsúszna a kék ruhás lányról, vigaszágon licitálhat a művész kortársa, Krúdy Gyula szénnel megörökített portréjára is.
A trendek azt mutatják, hogy az elmúlt évek művészeti árverésein egyre nagyobb szerepet kapnak a kortárs alkotók, akik többnyire a jelenkor társadalmi és szociális helyzetére reagálnak a művészet eszközeivel.
A mostani aukción ezt a kategóriát képviseli feLugossy László 2006-os alkotásával, az Amikor nincs mit (t)enni, valamint Weiler Péter Panelrengeteg című C-printjével (digitálisan levilágított és vegyi úton előhívott fotójával). Hozzájuk hasonlóan Radák Eszter A szingli buliba készül című műve is sokak számára ismerős látványt örökít meg.
Borítókép: Weiler Péter: Panelrengeteg (Fotó: BÁV Zrt.)