A Munkácsy-negyed valamennyi intézménye színes programokkal várja az érdeklődőket június 24-én, a Múzeumok éjszakáján Békéscsabán. Varga Tamás, Békéscsaba alpolgármestere a programokat beharangozó keddi sajtótájékoztatón kiemelte: a tervek szerint a Múzeumok éjszakája lesz a csúcspont a Zsolnay-negyed mintájára felépült kulturális negyedben.
A Békés Megyei Könyvtárban Vasné Tóth Kornélia tart előadást a Szent Iván-éjhez kapcsolódó nemzetközi szokásokról, hiedelmekről, babonákról és az ünnep eredetéről. A Békés Megyei Szimfonikus Zenekar koncertet ad, a Munkácsy-negyed északi részén pedig városismereti sétára invitálják az érdeklődőket – mondta el Juhász Zoltán, a könyvtár igazgatója.
A könyvtár udvarán – rossz idő esetén zárt térben – este előzetes regisztrációhoz kötött különleges élőzenés, animációs előadás lesz Munkácsy vizuál címmel. Szíves Márton előadóművész, a projekt felelőse a sajtótájékoztatón elmondta, hogy az egyórás, kézzel és háromdimenziós technikával készült, zenére szerkesztett animációs műsorban Munkácsy csaknem összes, a békéscsabai múzeum állandó kiállításán szereplő festménye megjelenik, de a Zongoralecke és a Pihenés az erdőben című képekre kiemelten fókuszálnak.
Azt próbálják az animáció során kutatni, mit érezhetett festés közben az alkotó, és hogyan látta saját képeit
– mondta Szíves Márton, hozzátéve, hogy a program utolsó részében az Alföld Quartet és helyi népzenészek részvételével Joan Miró katalán művészre emlékeznek.
Szíves Márton kitért arra is, hogy a programot ősszel szeretnék folytatni, akkor a közönséget is aktívabban bevonják az alkotási folyamatba, és a filmek újravágva a tervek szerint jövő év elejétől a Munkácsy-negyed honlapjára is felkerülnek.
A Békéscsabai Napsugár Bábszínház háromnapos fesztiválra készül. Június 23-án Bruno Leone Pulcinella című vásári bábjátékára és egy felnőtteknek szóló előadásra várják az érdeklődőket. Másnap a cseh Karramato vásári marionettjeit, a Bab Társulat gólyalábasait és a Brass Cirkusz bohócokkal és rézfúvósokkal tűzdelt előadását láthatja közönség, június 25-én pedig Sarkadi Bence világjáró marionettjei mutatkoznak be, és egy francia társulat adja elő Don Cristóbal című vásári kesztyűs bábjátékát – sorolta Lenkefi Zoltán, a bábszínház igazgatója.
Szente Béla, a Csabagyöngye Kulturális Központ vezetője elmondta, hogy a hasonló budapesti helyek népszerűségét látva a Múzeumok éjszakáján nyílik náluk egy új rooftop szórakozóhely, késő este pedig a stégen Salamon Gréta mutat be tűzshow-t.
Kiemelte, hogy
24-én délben a Munkácsy Emlékház cukrászdájában kezdik árusítani a mandulát és baracklekvárt tartalmazó, Munkácsy-kenyér elnevezésű süteményt, amelyet 1880-ban Hevesi József udvari cukrász és szakács készített először akkor, amikor a festőművész megkapta a nemesi címet.
Az emlékházban rendhagyó tárlatvezetéssel, gyerekeknek szóló programokkal, a Lackás akusztikus koncertjével várják az érdeklődőket. A programok közül Szente Béla kiemelte a Rőzsehordó nő, az Ásító inas és a Petőfi búcsúja a szülői háztól című Munkácsy-képekre épülő interaktív gyerekműsort.
A Munkácsy Mihály Múzeumban kurátori, zseblámpás tárlatvezetéseket tartanak, a most csütörtökön nyíló Lóránt János Demeter időszaki tárlathoz kapcsolódva fénnyel festményfestés lesz a művész Strand című alkotására, Vozár M. Krisztián zongoraművész klasszikusokat és filmzenéket ad elő.
A Pesttől Aradig, eufóriából letargiába című időszaki kiállításhoz kapcsolódva hagyományőrzők felvonulást, valamint viselet- és fegyverbemutatót tartanak. A Rejtélyek, sorsok, múmiák című tárlatot népszerűsítve pedig a magyar múmiakutatásról is lesz szó.