Barry Newman Bostonban született 1930. november 7-én. Színészetet tanult Lee Strasbergnél, majd a Broadway-n mutatkozott be. Színpadi munkái között volt a világ egyik legtöbbet játszott bűnügyi darabja, Agatha Christie Egérfogójának előadása is.
Szerepelt a Száguldás a semmibe című filmben, aztán olyan produkciókban is, mint a Sylvester Stallone főszereplésével készült Daylight, a Fergeteges forgatás és az Amerikai vérbosszú.
A magyar nézők leginkább a Petrocelli című sorozatból ismerhetik,
amelyben 1974 és 1976 között formálta meg a címszereplő ügyvéd karakterét. Az alakításáért Emmy-díjra is jelölték.
Felesége szerint Barry Newman sok ember támasza volt, sokuknak „felemelte a lelkét, és engedte, hogy szabadok legyenek”.
Valóban fény volt sokak számára, hihetetlen, vidám humorérzékkel, amely mindent és mindenkit megvilágított
– fogalmazott Angela, a színész özvegye.
Miért szerették a magyarok Petrocellit?
Anthony Petrocelli első ízben Az ügyvéd című filmben tűnt fel 1970-ben. A történet azt az 1954-ben megtörtént esetet dolgozta fel, amelyben Sam Sheppard clevelandi idegsebészt elítélték a felesége meggyilkolása miatt. Barry Newman négy évvel később visszatért ügyvédként az Éjszakai játszmák című tévéfilmben, aztán jött a Petrocelli sorozat, amely két évadon át futott.
A széria egyes epizódjaiban az igazságszerető főszereplő vesztésre álló, reménytelen ügyeket vállal el, amelyekben végül bebizonyítja a védence ártatlanságát. Különlegessége a dramaturgiának, hogy a megtörtént bűntényt az egyes szereplők eltérő nézőpontjából, több verzióban is bemutatja, amíg eljutunk a valódi megoldásig.
A sorozaton végighúzódó komikus szál, hogy az ügyvéd és felesége (a Dallas Donnájaként is ismert Susan Howard alakításában) egy arizonai kisváros szélén, a sivatagban építkeznek, és addig egy lakókocsiban laknak. A házat maga Tony Petrocelli építi, és buzgón rakosgatja a téglákat, ahonnan rendszerint az újabb ügy szólítja el. A címszereplő jellegzetes vonása, hogy nem fizet a parkolásért, és inkább zacskót húz a parkolóórára, hogy úgy tűnjön, mintha működésképtelen volna a szerkezet.
A sorozatot a nyolcvanas években vetítették először Magyarországon. Népszerűségét jelzi, hogy több kávézó és étterem viseli hazánkban a Petrocelli nevet. A széria ihlette a Kémeri című magyar detektívsorozatot, amelyet 1985-ben mutatott be a Magyar Televízió.