Könnyűzenei koncertekkel, irodalmi előadásokkal, képzőművészeti kiállításokkal és performanszokkal várják az érdeklődőket június 16-án és 17-én a 20. Bloomsday összművészeti kortárs fesztiválon, Szombathelyen – jelentették be keddi sajtótájékoztatójukon a rendezvénysorozat szervezői.
Az ünnepélyes megnyitót ezúttal is a főtéri James Joyce-szobornál tartják, amelyen részt vesz majd Ronan Gargan, Írország magyarországi nagykövete is
– közölte a sajtótájékoztatón Horváth Soma, Szombathely kultúráért is felelős alpolgármestere. Abból az 56 helyszínből, ahol világszerte megünnepelik a Bloom-napot – vagyis június 16-át, amely napon James Joyce Ulysses című regénye játszódik –, idén az ír külügyminisztérium három helyszínt emelt ki: Párizs és Zürich mellett Szombathelyt, ami az alpolgármester szerint nagy megtiszteltetés.
Szombathely név szerint szerepel Joyce világhírű regényében, ugyanis az Ulysses főhőse, Leopold Bloom, vagyis Virág Lipót a történet szerint szombathelyi származású, a család pedig a Fő téren, a 40-es számú házban lakott. Erre emlékeztet az a köztéri szobor is, amely Joyce-t ábrázolja, amint „kilép” a ház falából.
A Bloomsday ünnepélyes megnyitója után adják át a Murális Műhely új falfestményét, amelynek alkotói Molnár Zsolt (Leopold Bloom-díjas alkotó) és Gareth Joyce ír művész; a Szombathely belvárosában látható festmény az Ulysses ötödik és hatodik fejezetének képzőművészeti adaptációja.
A Murális Műhely célkitűzése, hogy a regény mind a 18 fejezetének adaptációja látható legyen Szombathelyen, eddig hat ilyen alkotás készült el.
Nem marad el idén sem a Bloomsday ikonikus mozzanatának számító pecsételés, amely a Fő térről a Rákóczi Ferenc utcán jelzi Leopold Bloom nyomait, de lesz sörcsapolás is ír dalok kíséretében.
A Szombathelyi Képtárban pénteken délután kiállítás nyílik Kassák Lajosról, előtte Prieger Zsolt zenész és Magyar Bori énekes tart előadást a 20. századi aktivizmus és magyar avantgárd beskatulyázhatatlan alakjáról.
A Rákóczi Ferenc utcában, Szombathely „múzeumi negyedében” ismét megnyílik a Leopold Bloom sétány, ahol az ELTE Savaria Egyetemi Központ Vizuális Művészeti Tanszékének hallgatói rendeznek be szabadtéri kiállítást, terveik szerint bevonva a munkába az arra sétálókat is.