A fertődi Esterházy-kastély ad otthont a Haydneum Eszterháza fesztiválnak, megidézve Fényes Miklós XVIII. századi udvarának rendkívüli zenei életét. A fesztivál különlegességét a korhű hangszereken előadott, színvonalas, autentikus koncertek, a neves művészek, valamint az impozáns kastély egyedülálló atmoszférája együttesen biztosítják. Több mint száz alkalommal adott koncertet a fertődi Eszterházy-kastélyban Vashegyi György, aki szerint a kastély építészeti értékei mellett kultúrtörténeti jelentősége is kimagasló, hiszen az európai zenetörténet egyik legnagyobb hatású zeneszerzője, Joseph Haydn több mint harminc éven keresztül állt az Esterházyak szolgálatában.
Huszonöt évvel ezelőtt, 1998. szeptember 4-én rendezték meg az első Haydn Eszterházán fesztivált, amely tíz éven át sikeresen működött. Mint megtudtuk, ezt a hagyományt éleszti fel a Haydneum Eszterháza fesztivál, amelynek középpontjában Mária Terézia látogatásának 250. évfordulója áll. A zeneszerző L’infedeltà delusa (Aki hűtlen, pórul jár) című kétfelvonásos vígoperája 1773. szeptember 1-jén hangzott el Mária Terézia előtt, melyet a császárné is elragadtatással hallgatott, és amelyről később úgy fogalmazott Bécsben: „Ha jó operát akarok hallani, Eszterházára kell utaznom”. A szeptember 1-jei nyitókoncerten ez a darab csendül fel újra az új-zélandi szoprán, Ella Smith, az itthon is jól ismert osztrák tenor, Bernhard Berchtold, Kalafszky Adriána (szoprán), Megyesi Zoltán (tenor) és Szélpál Szilveszter (bariton) közreműködésével, az Orfeo Zenekart Vashegyi György vezényli.
A nemzetközi régizene két világszerte elismert művésze lép fel szeptember 2-án: a számos díjjal elismert brit barokk hegedűs, Rachel Podger, aki mindamellett, hogy koncertezik és lemezeket készít, rengeteg fesztivál létrejöttében vállalt aktív szerepet. Kamarapartnere a koncerten a dél-afrikai születésű, ám ausztrál illetőségű Kristian Bezuidenhout lesz, napjaink egyik legjelentősebb és legizgalmasabb billentyűs művésze, aki egyaránt otthon van a fortepiano, a csembaló és a modern zongora világában. Műsorukon Haydn, Mozart és C. Ph. E. Bach kompozíciói hangzanak el. – Utóbbi szerző nagy hatást gyakorolt Haydn művészetére, Mozart és Haydn pedig közeli barátságban állt egymással – jegyezte meg Vashegyi György.
Szeptember 3-án Eszterházára látogat az olasz VenEthos Ensemble, amelynek tagjai 2016 óta játszanak együtt. Ezúttal Boccherini-Mozart-Haydn programjukat hallgathatja meg a közönség. Kamaraesttel folytatódik a fesztivál szeptember 4-én, a hazai zenei életben jól ismert Szutrély Katalin szoprán és a Hollandiában élő kiváló magyar fortepiano művész, Somlai Petra szereplésével. Haydn-Schubert műsoruk során szonátákat, dalokat és egy szólókantátát szólaltatnak meg.
Szeptember 5-én ismét a nemzetközi pódiumról érkezik egy zenekar, a belga Il Gardellino Orchestra különleges Benda-, Haydn-, Galuppi- és Werner-darabokat ad elő. Vashegyi György kiemelte: különösen örülnek annak, hogy Werner-művek is felcsendülnek a Haydneum Eszterháza fesztiválon, hiszen Gregor Joseph Werner Haydn elődje volt. Szeptember 6-án, a zárókoncerten a Haydneum rezidens együttese, a Vashegyi György vezette Orfeo Zenekar ismét feleleveníti a császárné látogatását, hiszen a Mária Terézia szimfóniával kezdik a programot, amelyen Haydn- és Mozart-művek hangzanak el Szutrély Katalin és Somlai Petra közreműködésével.
A koncertek mellett kísérőprogramok is várják a közönséget. Bősze Ádám zenetörténész Ünnepek és hétköznapok címmel tart zenés sétát a kastély gyönyörű kertjében, Berecz András Mese a muzsikáról című műsorában pedig a zene születéséről és hatalmáról szóló meséket hallhatunk.
Vashegyi György arra is felhívta a figyelmet, hogy a Haydneum Eszterháza fesztivál előtt is érdemes felkeresni a fertődi Esterházy-kastélyt, hiszen augusztus 27-ig minden péntek, szombat és vasárnap este 19 órától régizenei koncertek várják a közönséget az Apolló-teremben.