Salman Rushdie memoárja az ellene elkövetett merényletről áprilisban jelenik meg

Áprilisban jelenik meg Salman Rushdie memoárja, amelyben az ellene elkövetett szörnyű merényletről ír, ami miatt fél szemére megvakult és bal keze is súlyosan megsérült – közölte amerikai kiadója, a Penguin Random House.

Forrás: MTI2023. 10. 14. 16:00
RUSHDIE, Salman
New York, 2023. május 19. Salman Rushdie indiai származású brit-amerikai író az amerikai PEN America irodalmi és emberi jogi szervezet irodalmi gálaestjén a New York-i Amerikai Természettörténeti Múzeumban 2023. május 18-án. MTI/EPA/Sarah Yenesel Fotó: Sarah Yenesel Forrás: MTI/EPA
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Knife: Meditations After an Attempted Murder (Kés: meditációk egy gyilkossági kísérlet után) című, 265 oldalas kötet megírása azért volt fontos számára, mert úgy érezte, ezzel átveheti az irányítást a történtek felett, és művészettel válaszolhat az erőszakra – idézte Rushdie-t a kiadó közleménye.

RUSHDIE, Salman; NOSSEL, Suzanne
Salman Rushdie indiai származású brit-amerikai író és Suzanne Nossel, az amerikai PEN America irodalmi és emberi jogi szervezet elnöke a PEN irodalmi gálaestjén a New York-i Amerikai Természettörténeti Múzeumban 2023. május 18-án (Fotó: MTI/EPA/Sarah Yenesel)

Tavaly augusztusban az író éppen előadást akart tartani New Yorkban egy irodalmi fesztiválon, amikor egy férfi felrontott a színpadra, és többször nyakon és hasba szúrta. Hadi Matar, a támadó nem vallotta magát bűnösnek a támadás és a gyilkossági kísérlet miatt ellene felhozott vádakban.

A 76 éves Rushdie a The New Yorker című lapnak adott interjújában elmondta, hogy könyvében el akarta kerülni a vádaskodást és a keserűséget, és elhatározta, hogy előre és nem hátrafelé néz.

Az írót A sátáni versek című regényének megjelenése után az iráni iszlám fundamentalisták halálra ítélték, és 1989 februárjában a világban élő muszlimokat Rushdie megölésére szólították fel a Korán és Mohamed próféta meggyalázásáért. Ezért az írónak hosszú ideig elszigetelten, testőrök védelmében kellett élnie, ám az utóbbi években már szabadabban mozgott a világban, egészen a New York-i Chautauqua Intézetben ellene elkövetett merényletig.

2012-ben kiadott, Joseph Anton című memoárjában még harmadik személyben fogalmazta meg a fatvára való visszaemlékezését. 

A tavalyi támadás után azonban arról beszélt a magazinnak adott interjúban, hogy erről már nem akart harmadik személyben szólni. 

Azt hiszem, amikor valaki kést szúr beléd, az első személyű történet, egy én-történet 

– mondta.

Rushdie Victory City című regénye is a Penguin Random House kiadóhoz tartozó Random House-nál jelent meg idén. A könyvet még a támadás előtt befejezte az író.

Borítókép: Salman Rushdie indiai származású brit-amerikai író az amerikai PEN America irodalmi és emberi jogi szervezet irodalmi gálaestjén a New York-i Amerikai Természettörténeti Múzeumban 2023. május 18-án (Fotó: MTI/EPA/Sarah Yenesel)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.