Veszprém nemcsak Európa kulturális fővárosa, hanem az UNESCO Zene városa is, hiszen 2019-ben – Magyarországon egyedül – elnyerte e rangos címet. A Veszprém–Balaton 2023 Európa kulturális fővárosa program zenei koncepciója számos programmal, kezdeményezéssel erősíti a cím jogosságát: komoly- és könnyűzenei fesztiváljaival, a legkisebbeket megszólító zenei élményekkel, a szakemberek képzésével, az amatőr zenekarokat inspiráló helyszínekkel, oktatási és közösségi lehetőségekkel és most a Hegedűkészítők Nemzetközi Találkozójával, ahol a hangszerek megszületését ismerhetik meg az érdeklődők.
A találkozó programjában szakmai előadások, koncertek, hangszerkiállítás és hegedűhangzási verseny is helyet kapott. A szakmai programban szerepel a találkozó díszvendége, Simeone Morassi is, aki abból az olasz városból, Cremonából érkezett, amelyben a világ talán legismertebb, szakmájában a mai napig a legjobbnak tartott Antonio Stradivari hegedűkészítő született.
Simeone Morassi a hangszerkészítő mesterség történetéről és a világhírű cremonai vonóshangszer-művesség újjászületéséről tart izgalmas előadást, Florian Leonhard a hegedűk hitelesítésének folyamatát mutatja be, de hallhatjuk Szemmelveisz Tibor és Benedek Péter hangszerkészítő mesterek előadását is.
A Hegedűkészítők Nemzetközi Találkozója nemcsak a szakemberek fóruma, hanem a zenét szeretők rendezvénye is. A mesterek szakmai kérdésekről cserélnek eszmét, a közönség pedig megcsodálhatja a jelenlevők által készített hangszereket. De nem csak a látványé lesz a főszerep, hiszen a hegedűk meg is szólalnak – ráadásul nem mindennapi módon.
Hegedűhangzási versenyt is rendezünk: egy paraván mögött szólaltatja meg egy művész a hangszereket, s a látogatók is szavazhatnak, melyik szól a legszebben. A győztes hegedűn játszik az esti Bach-koncerten Philip Zuckerman svéd hegedűművész
– árulta el Sümegi Elemér veszprémi hegedűkészítő mester, a rendezvény ötlet- és szakmai házigazdája.
A hegedűhangzási versenyen Aino Szalai, a Helsinkiben élő, finn–magyar hegedűművész játszik a hangszereken, a verseny moderátora ifj. Kónya István, aki a hegedűkészítők nemzetközi világában mint Stefano Conia ismert, a verseny védnöke Markovits Alíz, a Veszprém–Balaton 2023 Zrt. vezérigazgatója.
A Hegedűkészítők Nemzetközi Találkozójának a 2020 és 2025 között szinte teljesen megújuló veszprémi vár impozáns épülete, az Érseki Palota ad otthont, ahol a Veszprémi Főegyházmegye jóvoltából igazán különleges, karakteres barokk kori bútorokon állítják ki a világ minden tájáról idesereglett hegedűkészítők hangszereit.
Az eseményen a házigazda Veszprémi Főegyházmegye is kiállít egy kivételes darabot, egy olyan hegedűt, amelyet egy régiségkereskedő véletlenül fedezett fel egy komód fiókjában elrejtve. A hangszer belsejében egy levél lapult, amely a készítésének tragikusan érdekes körülményeit tárja fel: a hegedű ugyanis a dachaui haláltáborban egy katonai fenyőládából és funérlemezből készült.
Miután jellegzetesen a barokk kor nagy divatja volt a chaconne, és a vonós hangszerek is éppen ekkor nyerték el mai formájukat, nem meglepő, hogy a Hegedűkészítők Nemzetközi Találkozója az október 18–22. között szintén Veszprémben zajló Chaconne-fesztiválhoz is szorosan kapcsolódik.
Az esemény részletes programja ITT olvasható.