Néhány nap, és lezárul a sárospataki váregyüttes felújítása

December 30-án lezárul a sárospataki váregyüttes turisztikai vonzerejének növelésére indított projekt. A több mint 2,6 milliárd forintból megvalósuló fejlesztés eredményeként megvalósult a Veres-bástya részleges helyreállítása, felépült az új Rákóczi Látványtár épülete és felújították a várkastélyban lévő jegypénztár-ajándékboltot is.

Forrás: MTI2023. 12. 20. 21:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A sárospataki vár a Nemzeti kastély- és várprogram részeként, a Széchenyi 2020 program keretében új funkciókkal gazdagodott. A fejlesztés 2,659 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós forrásból valósult meg, amelyből a kormány 398,81 millió forint hazai támogatást biztosított.

A Rákóczi-vár Magyarország legnagyszerűbb késő reneszánsz műemlékei közé tartozik, emellett az ország legjelentősebb Rákóczi-kultuszhelye. A fejlesztés céljai között szerepelt a vár lehető legnagyobb területének bevonása a város turisztikai vérkeringésébe, újra egy egységként, a maga összetettségében bemutatva az építményt.

Számos kincs helyet kapott a látványtárban (Forrás: Magyar Nemzeti Múzeum)

A Magyar Nemzeti Múzeum projektmegvalósító munkája során felújították a várkastélyban lévő jegypénztár-ajándékboltot. Az intézmény Rákóczi Múzeuma által kezelt területen megvalósult a Veres-bástya részleges helyreállítása a falak konzerválásával, a falkiomlások visszafalazásával és az egykori faltömegek kiegészítésével.

A múzeum műtárgyainak bemutatásához felépült az új Rákóczi Látványtár épülete. A földszinten bútorlátványraktárat, valamint a restaurátorok számára technológiai területet alakítottak ki. A pinceszinten kaptak helyet a kőtárak, az időszaki kiállítási tér, valamint a múzeum installációs raktára. Az emeleten a textíliák, a néprajzi és a képzőművészeti gyűjtemény számára kiépített látványtárak, raktárak, valamint az adományozók terme található. A műtárgyegyüttesek bemutatása korszerű, interaktív múzeumtechnológiai eszközökkel történik.

A Rákóczi-vár Magyarország legnagyszerűbb késő reneszánsz műemlékei közé tartozik (Forrás: Magyar Nemzeti Múzeum)

Sárospatak önkormányzata a nyugati várfal melletti terület rekonstrukciójában vett részt, amelynek legfontosabb eredménye, hogy a Várnegyed olyan területét vonták be az idegenforgalomba, amely idáig rendezetlen, rosszul hasznosított volt. A középkori Lőportoronyban a műemléki helyreállítás után interaktív kiállítást alakítottak ki.

A projekt a NÖF Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. vezetésével és két konzorciumi partner bevonásával, a Magyar Nemzeti Múzeummal és Sárospatak Város Önkormányzatával együttműködve, a Széchenyi 2020 program keretében valósult meg.

Borítókép: A múzeum műtárgyainak bemutatásához felépült az új Rákóczi Látványtár épülete (Forrás: Magyar Nemzeti Múzeum)

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.