Az elismerést egy olyan személy nagyságának ajánlja, a díjjal egy olyan nagy ember életműve előtt tiszteleg a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség (VMMSZ), aki ösztönösen tudta, tanította, hogy a közösség- és nemzetszolgálat jegyében való közös cselekvés lehet egyedül a mindennapok iránytűje, hogy nem futhatunk el a ránk szabott küldetés elől, hogy vitorlánk lehet mindez. A díj Pásztor István megmaradásunkat, jelenünket és jövőnket is meghatározó életútja előtt tiszteleg – fogalmazott a VMMSZ.
A szövetség december 29-én döntött az általa alapított életmű- és pályadíjakról, amelyeket a magyar kultúra napjának délvidéki központi ünnepségén adnak majd át január 26-án Zentán.
A döntés értelmében Magyar Életfa-díjjal ismerik el Farkas Zsuzsa nyelvművelő és újságíró, Kovács Frigyes színművész, Molcer Mátyás zongoraművész és Németh Ferenc művelődés- és helytörténész munkásságát.
A szövetség plakettjével jutalmazzák a Flaman–Hézső citeraduót, Király Sándor nagykikindai közösségszervezőt, Lukács Imre temerini néptáncpedagógust, Tót Kása Piroskát, az óbecsei Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör egyik alapítóját, valamint a Közép-Bánát magyar közösségi és művelődési életének szervezésében jelentős szerepet betöltő magyarcsernyei Ady Endre Művelődési Egyesületet, amely 2023-ban ünnepelte fennállásának 75 éves jubileumát.
Az elismerésekkel azt a hiteles őrző és teremtő munkát, a vajdasági és a Kárpát-medencei magyar közösségek összefogásáért és formálásáért, a nemzeti összetartozás erősítéséért, kulturális identitásunk gazdagodásáért, a nemzettudat fejlesztéséért végzett tevékenységet és teljesítményt ismeri el az alapító, amely nélkül értékrendünk és értékszeretetünk messze került volna, messze kerülne álmától, vágyaitól, erejétől
– emelte ki a VMMSZ.
Borítókép: Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke beszédet mond az 1956-os forradalom és szabadságharc 66. évfordulóján a VMSZ központi megemlékezésén (Fotó: MTI/Molnár Edvárd)