Az ázsiai tavaszünnep a világ közel egynegyedének legfontosabb ünnepe. Nem csak Kínában, hanem Kelet-Ázsia más országaiban is megünneplik a nagy tradíciókkal bíró eseményt.
Mikor van 2024-ben a kínai újév?
A kínai újév a február 4-éhez legközelebb eső újhold napján kezdődik, idén ez február 10. lesz. A holdújév egyben a tavaszünnep is, amely elbúcsúztatja a telet. Ázsia számos országában a családoktagok ekkor összegyűlnek és megajándékozzák egymást. A holdújév ünneplésének jelentőségét jól mutatja, hogy idén kilencmilliárd utazásra számítanak az eseményhez köthetően. Mindez pedig óriási lökést ad a gazdaságnak.
Az újévi ünnepkör korábban hagyományosan tizenöt napig tartott, az elmúlt években azonban lerövidült.
Kínában az emberek általában nem egészen egy hét szünetet kapnak az ünneplésre. Az újévet a lampionünnep zárja. A holdújéven kívül Kínában nincsenek szabadnappal járó hagyományos ünnepek, csak egy-egy állami ünnepnap.
A sárkány éve
A kínai hagyomány szerint az éveket a 12 különböző állat egyike képviseli: a patkány, az ökör, a tigris, a nyúl, a sárkány, a kígyó, a ló, a kecske, a majom, a kakas, a kutya és a disznó. A kínai asztrológiai hagyomány szerint a sárkány éve határozott, nyílt és szerencsés lesz.
A budapesti kínai közösség az idén is számtalan programot szervez a kínai újévre. Február 3–4-én oroszlán- és sárkánytánc, színpadi előadások, kínai kalligráfia és festészet, teaszertartás, bambuszbottánc, kínai kézművesség, és sok más program várja az érdeklődőket a főváros számos helyszínén.
Borítókép: Kínai újévet ünneplő hölgy lampionnal (Forrás: Freepik.com)