A svéd király kitüntette az ABBA tagjait

Az ABBA egykori svéd popegyüttes tagjai május 31-én vették át a Vasa svéd királyi lovagrend második legrangosabb kitüntetését, a jelvényt és keresztet XVI. Károly Gusztáv svéd királytól és feleségétől, Szilvia királynétól a stockholmi királyi palotában.

2024. 06. 01. 10:02
ABBA: FALTSKOG, Agnetha; LYNGSTAD, Anni-Frid; ANDERSSON, Benny; ULVAEUS, Björn; XVI. KÁROLY GUSZTÁV
Björn Ulvaeus, Anni-Frid Lyngstad, Agnetha Faltskog és Benny Andersson, az ABBA egykori svéd popegyüttes tagjai, miután átvették a Vasa svéd királyi lovagrend második legrangosabb kitüntetését, a jelvényt és keresztet XVI. Károly Gusztáv svéd királytól és feleségétől, Szilvia királynétól a stockholmi királyi palotában 2024. május 31-én. Fotó: Henrik Montgomery Forrás: MTI/EPA/TT Hírügynökség
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A svéd supergroupot Agnetha Fältskog, Björn Ulvaeus, Benny Andersson és Anni-Frid Lyngstad alapította 1972-ben Stockholmban. Az együttes a nevét a tagok nevének kezdőbetűiből kapta. Az ABBA minden idők egyik legnépszerűbb és legsikeresebb zenei formációja, amely a könnyűzenei ipar legtöbb lemezét értékesítő együtteseinek egyike. 1974 és 1982 között, valamint 2022-ben világszerte vezette a slágerlistákat.

ABBA: FALTSKOG, Agnetha; LYNGSTAD, Anni-Frid; ANDERSSON, Benny; ULVAEUS, Björn; XVI. KÁROLY GUSZTÁV
XVI. Károly Gusztáv svéd király és felesége, Szilvia királyné a Vasa svéd királyi lovagrend második legrangosabb kitüntetését, a jelvényt és keresztet adományozza a Björn Ulvaeus, Anni-Frid Lyngstad, Agnetha Faltskog és Benny Andersson alkotta ABBA egykori popegyüttesnek a stockholmi királyi palotában 2024. május 31-én (Fotó: MTI/EPA/TT Hírügynökség/Henrik Montgomery)

Az együttes két házaspárból állt: Fältskog és Ulvaeus, illetve Lyngstad és Andersson alkotott egy-egy párt. A dalok zenéjét Benny, a szövegeket általában Björn szerezte, de több sikeres számuk szövegét és címét is Stig Anderssonnak köszönhetik. Népszerűségük nem tett jót a magánéletüknek, mindkét pár házassága felbomlott. A párkapcsolati problémák későbbi dalaikban is tükröződtek, a szerzemények sötétebb és introspektívebb szövegeket tartalmaztak. 

Az ABBA végül 1982 decemberében feloszlott. 

Andersson és Ulvaeus folytatta a zeneszerzői munkát, musicalekhez és filmekhez írtak zenét, Fältskog és Lyngstad szólókarriert futott be. Az együttes világszerte olyan népszerű volt, hogy még tíz évvel a feloszlásuk után megjelent ABBA Gold című válogatáslemezük is hatalmas siker lett. 

1999-ben az ABBA zenéjéből készült a Mamma Mia! című színpadi musical, 2008-ban pedig megjelent a Mamma Mia! filmváltozata is, amely az Egyesült Királyságban abban az évben a legnagyobb bevételt hozó produkció, egyben világsiker lett. A film második része, a 2018-ban megjelent Mamma Mia! Sose hagyjuk abba hasonlóan népszerű lett.

A zenekart az idő vasfoga sem tudta kikezdeni, a boldog nyugdíjas élet helyett a tagok 2016-ban újra összeálltak, és egy ultramodern, digitálisan megjelenített turnén kezdtek dolgozni. 

2018-ban új dalokat is felvettek, 2021 novemberében, negyven évvel utolsó albumuk után jelent meg a Voyage című lemezük, amely kritikai és kereskedelmi sikert aratott. Virtuális avatár koncertjük 2022 májusában nyílt meg Londonban.

A világhírű popzenekart, amely ezelőtt ötven évvel nyerte meg Waterloo című dalával az Eurovíziós Dalfesztivált, a svéd és a nemzetközi zeneiparhoz való kiemelkedő hozzájárulásáért május 31-én tüntette ki XVI. Károly Gusztáv svéd király.

 


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.