Az előadások miatt érdemes Kolozsvárra menni?

A kolozsvári színház ebben az évadban négy bemutatóval és egy előbemutatóval várta a közönséget. A Kolozsvári Állami Magyar Színház megrendezte továbbá az UTEFest – az Európai Színházi Unió Fesztiváljának 20. kiadását. Mindezen kívül a társulat több fesztiválon szerepelt, illetve több díjban is részesült. Mutatjuk a részleteket.

2024. 07. 16. 11:00
kolozsvári állami magyar színház
Fotó: Biró István
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A most záruló 231. évad új előadásaiban klasszikus és kortárs szerzők alkotásait láthatta a közönség: a színház 2023/2024-es évada Lars Norén Démonok című előadásának bemutatójával kezdődött, Nuno Cardoso rendezésében. Az előadás első alkalommal volt látható magyar nyelven, a drámát Patat Bence fordította magyarra. A december a fiatalabb színházba járóknak kedvezett, hiszen Traian Savinescu színrevitelében tekinthették meg A fülemüle című gyermekelőadást, amellyel 2024 júniusában a társulat a gyermeknapot is megünnepelte. Hans Christian Andersen ismert meséjének színpadi adaptációját Tasnádi-Sáhy Péter jegyzi.

kolozsvári állami magyar színház
A Kolozsvári Állami Magyar Színház mindig törekszik a megújulásra. Fotó: Biró István

A közönség ezután Friedrich Schiller ritkán játszott Stuart Mária című tragédiáját láthatta, amelyet Diego de Brea szlovén rendező állított színpadra, majd utána szintén egy klasszikus szerző, Albert Camus A félreértés című drámáját mutatta be a kolozsvári társulat Mihai Maniutiu rendezésében. Camus műve legutóbb kereken harminc éve volt látható a kolozsvári színházban, Tompa Gábor rendezésében.

Az évad egy előbemutatóval zárult, amelyet ifj. Vidnyánszky Attila jegyez, aki harmadik alkalommal tért vissza dolgozni a kolozsvári társulathoz. Ezúttal a híres kolozsvári színházigazgató, rendező, filmkészítő, színész, forgatókönyvíró Janovics Jenő életének és munkásságának a viszontagságait állította színpadra. Az előadás Janovics Jenő életéből inspirálódva, Vecsei H. Miklós és Németh Nikolett szövege és a társulat improvizációi alapján jött létre.

UTEFest

A 231. évad kiemelkedő eseménye a november 4–19. között megrendezett UTEFest – az Európai Színházi Unió Fesztiválja volt. Az esemény a HTC230/STUDIO15/UTEFest20 címet viselte annak apropóján, hogy 2022 decemberében volt 230 éves az állandó kolozsvári magyar nyelvű színjátszás, míg múlt év novemberében a színház stúdióterme átadásának volt a tizenötödik évfordulója.

A fesztivál tizenhat napja alatt összesen tizenegy ország tizenegy társulatának előadását láthatta a közönség. A Kolozsváron legutóbb 2019-ben megszervezett fesztivált követően ezúttal görög, cseh, romániai, magyar, luxemburgi, lengyel, szerbiai, portugál, szlovéniai, olasz és bolgár társulatok vettek részt a fesztivál programjában.

Hosszú kihagyás után újraindult a Livingroom, amely a hamburgi Thalia Színház Actor’s Studio programjának mintájára jött létre. A Livingroom egy kötetlen, egyórás beszélgetés színészekkel, melynek kiindulópontja a meghívott életútja. Célja nem több mint az esemény maga, azaz a beszélgetés, a színészek személyes történeteinek megismerése. A beszélgetések révén a nézők betekintést nyerhetnek a színészek életébe, pályafutásukba, a művészetük mögött meghúzódó inspirációkba és motivációkba. Az elmúlt évadban Gedő Zsolt és Kicsid Gizella életébe és munkásságába nyerhettek mélyebb betekintést az érdeklődők. Az esemény következő meghívottja Tőtszegi Zsuzsa lesz, akivel a szeptember 20-ai Stuart Mária című előadás után fog beszélgetni Bodolai Balázs és Kiss Tamás.

Díjeső

A színházi szakma a társulatot idén több díjban és részesítette: már az évad legelején Imre Éva elnyerte a Színházi Kritikusok Céhe által odaítélt Legjobb női főszereplő díjat az Ifjú barbárok (r. Ifj. Vidnyánszky Attila) című előadásban nyújtott Barbár B- alakításért, majd Bács Miklós a Rokonok (r. Bocsárdi László) című előadásban a polgármester/polgármester titkára szerepeknek a megformálásáért a Legjobb férfi mellékszereplő UNITER díját nyerte el. 

Ezt követően a nagyváradi Nemzetközi Színházfesztivál versenyszekciójában Albert Csilla az Elektra (r. Botond Nagy) című előadás címszerepéért a Legjobb női főszereplőnek járó díjat érdemelte ki, míg Dragos Buhagiar a Legjobb díszlet- és jelmeztervezőnek járó díjat nyerte el szintén az Elektra című előadásért.

A most záruló évadban számos fesztiválmeghívásnak is eleget tett a kolozsvári társulat: az Ifjú barbárok részt vett a Székelyudvarhelyi Dráma Kortárs Színházi Találkozón, a 33. Országos Színházi Fesztiválon, a Nagyszebeni Nemzetközi Színházi Fesztiválon, illetve négy előadás volt a Budapesti Nemzeti Színházban, de az évad végén még két alkalommal a budapesti Magyar Zene Házában is látható volt. Az Elektra című előadás vendégszerepelt a Prágai Új Komédia Nemzetközi Színházi Találkozón, a jászvásári Romanian Creative Weeken és a Nagyváradi Nemzetközi Színházi Fesztiválon, míg az Édes Anna a debreceni Deszka Színházi Találkozó meghívásának tett eleget.

A nyári szünetet követően, augusztusban a 15. Kolozsvári Magyar Napokon játszott Janovics című előadással várja újra közönségét a színház. 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.