A II. Máramarosszigeti magyar napok a városban és a történelmi Máramarosban élő szórványmagyarság identitásának megőrzését hivatott segíteni kulturális és szórakoztató programjaival. A rendezvény fő célja, hogy erősítse az összetartozás érzését, a közösségi élményt a szórványtelepülés magyarságában.
– Mottója – A mi szigetünk – szó szerint és képletesen is értendő – mondta a Kolozsvári Rádiónak nyilatkozva Orosz Krisztofer Levente szervező.
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) máramarosszigeti szervezetének elnöke szerint a tavalyi rendezvény sikerén felbuzdulva döntöttek az újabb megrendezése mellett, és meggyőződésének adott hangot, hogy ez legalább annyira sikeres lesz.
Mivel a közösségi érzés leginkább a családban tapasztalható meg, nagy hangsúlyt helyeztek a családi programokra és az ifjúságra is.
A vegyes családokra és a város román lakosságára gondolva – mely szép számban volt jelen a tavalyi rendezvényen – román nyelvű kommunikációval is készültek.
A főbb programpontok egyike, hogy pénteken emlékszobát avatnak a város szülöttjének, Prielle Kornélia színésznőnek, a Nemzeti Színház első örökös tagjának.
Szombaton a szintén máramarosszigeti születésű Várady Gábor 1848-as forradalmárról és királyi testőrről tart előadás Szabó Zsolt újságíró, irodalomtörténész.
Ábry Szabolcs El nem feledett kisvasutak című könyvét is bemutatják, mely a történelmi Máramarosban egykor működő Máramarosszigeti keskeny nyomközű sóvasút és hosszúmezei erdei vasút történetét írja le. Vasárnap Mire tanít a győzelem? címmel kerekasztal-beszélgetés lesz az RMDSZ helyi és megyei politikusainak részvételével.
Megemlékeznek emellett Hollósy Simon festőművészről, a nagybányai művésztelep máramarosszigeti születésű alapítójáról, számos kulturális, hagyományőrző és szórakoztató programmal várják a résztvevőket.
Külön hangsúlyt kaptak a gyerekprogramok és a sporttevékenységek, de több tárlatmegnyitó, operett-, musical- és nótakoncert is lesz.
A II. Máramarosszigeti magyar napokat vasárnap este Nagy Feró és a Beatrice koncertje zárja.
A román–ukrán határ mentén található, 32 ezres Máramarosszigeten a legutóbbi népszámláláson 2771-en vallották magukat magyarnak.