Megvannak az MMA 2024–2027. évi Művészeti Ösztöndíjprogram nyertesei

Idén közel tízszeres túljelentkezéssel több mint kilencszáz művész adta be pályázatát a hároméves művészeti alkotómunkát támogató ösztöndíjra, amelyet immár hetedik alkalommal hirdetett meg a Magyar Művészeti Akadémia.

Forrás: MMA2024. 07. 01. 15:00
Forrás: MMA
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2018-ban indult − programszerű, három évre szóló – ösztöndíj célja az alkotó- és előadó-művészeti, valamint művészetelméleti tevékenység támogatása, a magas színvonalú művészi és művészetelméleti tevékenységek anyagi feltételeinek megteremtése mellett az ösztöndíjasok szakmai kapcsolatainak bővítése, alkotásaik népszerűsítése, életpályájuk dokumentálása. Az MMA 2024–2027. évi művészeti ösztöndíjprogramjára 2024. április 2-ig lehetett jelentkezni. A művészeti alkotómunkát támogató pályázaton a nyertesek a pályázathoz benyújtott munkatervük megvalósítására havi kétszázezer forintos juttatást kapnak három éven át.


Az építőművészet, a film- és fotóművészet, az ipar- és tervezőművészet, az irodalom, a képzőművészet, a művészetelmélet, a népművészet, a színházművészet és a zeneművészet kategóriákban idén 933 pályázatot nyújtottak be. 

A legnépszerűbb művészeti ágnak – az elmúlt évhez hasonlóan – a képzőművészet bizonyult, emellett a második a film- és fotóművészet, míg az előbbire 214, addig az utóbbira 134 pályázatot adtak be a 18–50 év közötti jelentkezők.

A képzőművészet kategóriában 17, a film- és fotóművészet kategóriában 14, az építőművészet kategóriában 8, a művészetelmélet kategóriában 9, a színházművészet kategóriában 9, az irodalom kategóriában 13, a népművészet kategóriában 9, az ipar- és tervezőművészet kategóriában 13, míg a zeneművészet kategóriában 8 főnek ítélte oda a három évre szóló ösztöndíjat a döntőbizottság.

A 10 tagú döntőbizottságot az MMA elnöke és az általa felkért bírálóbizottsági tagok alkották: Turi Attila (a bizottság elnöke), dr. Solymosi-Tari Emőke, Gaál József, Kékedi László, Rátkai Erzsébet, Salamin Ferenc, Sára Ernő, Tóth Péter, Vári Fábián László, Zsigmond Dezső. A támogatásra érdemes munkákat az akadémikusok külső szakértők bevonásával, velük együttműködésben bírálták el.

A pályázatok közel felét (445 pályamunka) az utolsó napon nyújtották be a jelentkezők. A kor szerinti megoszlás tekintetében az alsó korhatárt (18 év) 4 fő, a felső korhatárt (49 év) 22 fő érte el, de a legtöbb jelentkező (367 fő) 36–45 év közötti művész volt.

A pályázati támogatási időszak kezdete 2024. szeptember 1., a támogatási időszak vége 2027. augusztus 31. A nyertesek névsora itt érhető el.


 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.