Poltáron, az üvegkohó melletti területen már messziről látjuk, ahogy egymás mögött haladva egyre közelednek a kerékpártúra résztvevői. Naponta átlagosan negyven-ötven kilométert tekernek a Felvidéken, de mind távban, mind a tempót tekintve mindig a gyermekekhez és az idősebbekhez igazodnak a szervezők. Két óra tekerés után gurulnak be Poltárra, nagy emelkedőket is maguk mögött hagyva.
Honismereti kerékpártúra a Felvidéken
Bodnár Mónika férjével és két unokájával érkezett idén a túrára. – 2004-ben voltunk először, azóta csak egyszer nem, amikor az unokák születtek – osztja meg velünk. – Első alkalommal gyerekek nélkül vettünk részt, utána jöttek mindannyian. Később hozták az egyetemi barátaikat, három-négy sátor mindig az övéké volt a táborban. Most pedig már itt vannak az unokák – mondja nevetve. Bodnár Mónika elárulja, hogy azért jönnek szívesen, mert szeretnek mozogni, szeretik ezt a társaságot és jó programok vannak.
A túra segítségével olyan helyekre is eljutnak, ahová más nem. Így voltak például egyik évben a körmöcbányai pénzverdében, vagy olyan tájházakban, amelyek nincsenek benne a köztudatban. Az előző nap Gácson látott Csontváry-emlékház is nagy hatással volt rájuk. A túrázók nagy érdeklődéssel kísérik Poltáron az üvegkohó és az üzem működését, volt aki az üvegfúvást is kipróbálta. Megtudjuk, hogy ez az egyetlen olyan manufaktúra, ahol minden munkafázist kézzel végeznek.
A túrán részt vesz idén Merva László is, aki társaival együtt fél évszázada megszervezte az első kerékpártúrát. – Prágában voltunk egyetemisták, ritkán jártunk haza – kezdi történetüket Merva László.
– A csapat magja Kassán tanult, ami szintén messze van Nyugat-Szlovákiától. Kiestünk az otthoni világból, nyáron már hiányoztunk egymásnak és együtt szerettük volna tölteni az időt. Az Ady Endre Diákkört 1957-ben alapították a prágai magyarok, ezt mi vittük tovább, amikor másodévesek voltunk. Szerettünk volna valamit létrehozni a korábbi nyári ifjúsági találkozók mintájára, de nem kaptunk rá engedélyt. Így született meg a biciklitúra ötlete, amihez nem kellett engedély. Azt is elterveztük, hogy ismerkedünk az otthoni tájjal, hol egyikünk, hol másikunk szülőhelyét biciklizzük körbe. Így kezdődött, mondja, majd hozzáteszi:
az első Pozsonyeperjes környékén, a Kis-Duna partján volt, onnan mentünk Párkány mellé. Ez a honismereti kerékpártúra nekünk a nagy találkozásokat jelentette azokkal a kelet-szlovákiai falusiakkal, akik még nehezebb körülmények között éltek. Az volt a lényeg, hogy hullámozzunk ezen a négyszáz kilométeren, jussunk el mindenhová. Akkor minden spontán volt, ma már sokkal szervezettebb – foglalja össze Merva László.
Sok Felvidékről elszármazott jön vissza a túrára. Egyikük Kanadából, másik Párizsból, harmadik Ausztriából érkezett, és sokan Magyarországról. Ami közös a csapat tagjaiban, hogy van valamilyen kötődésük a szlovákiai magyarsághoz és szeretnék megismerni a régiót, annak természetét, kultúráját, lakóit.
Az 50. jubileumi kerékpártúra egy ünnepi gálával kezdődött. Losoncon, a történelmi városháza dísztermében mintegy 120 egykori és jelenlegi túrás gyűlt össze, köztük sok túraszervező is megjelent. Hodossy Katalin a 31. a sorban, idén ő vezeti a túrázókat. – Hatodik éve veszek részt a túrákon, már a gyerekeink is önállóan bicikliznek. Idén lettem először főszervező, sok előkészítő munkánk volt. Például ki kellett találnunk az útvonalat, milyen helyszíneket érintsünk, mi legyen a vezérgondolata az idei túrának, tematikailag legyen változatos.
Idén Nógrád megismerése a vezérfonal. Azokat a rejtett kincseket is szeretnénk megmutatni, ami rejtve marad, például a természeti kincsei
– emeli ki.
Urbancok Larisával az ebédidő alatt beszélgetünk. Ő a Honismereti Kerékpártúra Polgári Társulás elnöke. Ezt azért alapították, hogy a HKT formális, jogi hátteret kapjon. Így tudnak pályázni, hiszen a rendezvény szervezethez kötődik. Larisa egy igazi Honismereti kerékpártúra-dinasztia tagja. Az első túrát, amelyen 11 évesen részt vett 1984-ben, az édesapja szervezte. Azóta visszatérő résztvevő és ez a kilencedik alkalom, amikor szervező vagy társszervező a túrán. Mindkét gyermeke is rendszeresen részt vesz a tekerésen.
A kerékpártúrán minden évben más, a magyarság szempontjából értékes régiót fedezünk fel – hangsúlyozza. – Szeretnénk, ha csatlakoznának hozzánk fiatal családok is, hiszen a helyszíneket, a napi távokat úgy válogatjuk össze, hogy bárki számára teljesíthetők legyenek.
Egy szerszámokkal, nassolnivalóval, elsősegélydobozzal ellátott kocsi is kíséri a túrát, mindenki figyel és vigyáz egymásra. Ha hosszabb, megerőltető táv vár ránk, igyekszünk a gyerekeknek külön programot biztosítani a tábor területén. Visszatérve a táborhelyre vacsora után mindenkinek jólesik egy közös éneklés vagy beszélgetés a tábortűz körül.
Ezt a hagyományt nem szabad veszni hagynunk, a szlovákiai magyar kultúra szerves része, kulturális örökségünk, amelyet kötelességünk ápolni és továbbadni a következő generációknak – foglalja össze.