Ahogy korábban megírtuk, a rangos kitüntetést odaítélő közhasznú alapítványt Bihari Antal okleveles operatőr, az Esztergomi Körzeti Televízió alapítója és tulajdonosa 2001-ben alapította. Az alapítvány célja a Szent István-díj odaítélése minden évben – állam- és egyházalapító királyunk ünnepéhez közeli időpontban – olyan honfitársunknak, aki az összmagyarság érdekében jelentős tevékenységet végzett. Segíti továbbá az összmagyarság kulturális életének egyetemes kibontakozását, fontos szerepet vállal kulturális örökségünk védelmében.
Átadták a Szent István-díjat és -emlékérmet
Huszonharmadik alkalommal adták át az elismerést, amelyet idén Farkas Bertalannak ítéltek oda.
Méltatását Kruppa József címzetes egyetemi tanár, a Magyar Űrtevékenységet Támogató Egyesület alelnöke mondta el. Mint felidézte, Farkas Bertalan és Valerij Kubaszov 1980. május 26-án indult el a világűrbe a Szojuz–36 űrhajó fedélzetén. A Szaljut–6 űrállomáson Leonyid Popov és Valerij Rjumin szovjet űrhajósok fogadták őket. A nyolcnapos úton Farkas Bertalan a magyar kutatóintézetek által tervezett orvos-biológiai, fémtechnológiai, fizikai, távérzékelési és erőforrás-kutatási kísérleteket és megfigyeléseket végezte. A Szojuz–35 űrhajó fedélzetén 1980. június 3-án tértek vissza a Földre.
Első magyarként jutott a világűrbe, így a magyar a hetedik nemzet lett, amelynek képviselője a világűrben járt.
Tevékenységével nemzetközi elismerést vívott ki Magyarországnak, és mind a mai napig részt vesz az űrkutatás népszerűsítésében. Nevét a Farkasberci kisbolygó is őrzi, melyet Sárneczky Krisztián csillagász fedezett fel.
A Szent István-díjat az alapítvány elnöke, Szakály Sándor adta át, aki mély tiszteletét fejezte ki.
Úgy fogalmazott: Farkas Bertalan űrrepülése idejében a Magyar Népköztársaság űrhajósa volt, de ma a magyarság egyetlen űrhajósa, akire büszkék vagyunk.
A Szent István-díj érmet Drága Bálint okleveles villamosmérnök, a Sárisápi Bányász Fúvószenekar karnagya vette át.
A díszvendégek között, az eddigi érmeseken kívül jelen voltak: Tőkés László református püspök, az Erdélyi Nemzeti Tanács elnöke, Ferencz Orsolya országgyűlési képviselő, űrkutatásért felelős miniszteri biztos, aki szintén méltatta az űrhajós eredményeit, és tájékoztatást adott a magyar űrkutatás jövőjéről, Boros Miklós nagykövet és Erős Gábor országgyűlési képviselő, a Hunor Magyar Űrhajós program résztvevői, Bogányi Gergely zongoraművész és két polgármester, köztük Grman József kéméndi polgármester.