Esztergom a magyar államiság bölcsője, Szent István királyunk születésének, koronázásának és halálának helyszíne. A Szent István-díj Alapítvány ezen a történelmi helyen adja át a Szent István-díjat.
Huszonharmadik alkalommal adják át a Szent István-díjat
Az alapítvány célja a Szent István-díj odaítélése minden évben – állam- és egyházalapító királyunk ünnepéhez közeli időpontban – olyan honfitársunknak, aki az összmagyarság érdekében jelentős tevékenységet végzett. Segíti továbbá az összmagyarság kulturális életének egyetemes kibontakozását, fontos szerepet vállal kulturális örökségünk védelmében.
A díjat jelképező Szent István-emlékszobor harminc centiméter magas, bronzból készült és márványtalapzaton áll.
A díjat az első Szent István-emlékérmes Melocco Miklósnak, a Magyar Corvin-lánccal, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett Kossuth- és Munkácsy-díjas szobrászművésznek – a keresztet két kezével magasba emelő – Szent István királyt ábrázoló kisplasztikája jelképezi.
Az eddigi díjazottak között van mások mellett Orbán Viktor, Tőkés László, Duray Miklós, Nemeskürty István, a Püski házaspár, Wittner Mária, Buzánszky Jenő és Grosics Gyula, Makovecz Imre, Halzl József, Kallós Zoltán, továbbá Szakály Sándor Széchenyi-díjas történészprofesszor, aki Jankovics Marcell Kossuth- és Balázs-Béla-díjas filmrendező, grafikusművész halálát követően, 2022 óta tölti be az alapítvány kuratóriumának elnöki tisztségét.
A díjazottakat minden évben közvélemény-kutatás és internetes szavazás után választja ki a Szent István-díj Alapítvány kuratóriuma.