Századszor is Gatsby + videó

Szeptember 8-án 100. előadását és ötéves évfordulóját ünnepli a Vígszínházban A nagy Gatsby.

2024. 09. 06. 9:23
A Vígszínház sikerdarabját az elmúlt 5 évben közel 100 ezren látták már Fotó: Daniel Dömölky
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

F. Scott Fitzgerald kultikus regényében a hétköznapok válságai és valósága elől a káprázatba menekülő Jay Gatsby fényűző világot teremt maga körül, hogy visszaszerezze élete nagy szerelmét, Daisy-t. 

Wunderlich József mint Jay Gatsby. Fotó: Dömölky Dániel/Vígszínház

A nagy Gatsby vígszínházi változatát Vecsei H. Miklós készítette, az ősbemutató – ifj. Vidnyánszky Attila rendezésében és Kovács Adrián zenéjével – 2019 szeptemberében volt a teátrumban. 

Az alkotótársak egyedi hangulatú, izgalmas megoldásokkal teli előadást hoztak létre, amelynek luxussal, féktelenséggel és kétségbeeséssel teli világát egyetlen, vég nélküli kérdés hajtja: hol vagy? 

„Egy őrült regény! Csodás zenészek, táncosok, kollégák! Öt év őrület Gatsbyvel, Nick Carraway-jel, Daisy-vel. Hálás vagyok, mert sokat tanultam tőlük. Megtanultam őrülten hinni valamiben. Akkor is, ha nincs értelme. Mert néha ez tart életben” – foglalja össze a címszerepet alkotó Wunderlich József, mit is jelent számára A nagy Gatsby. 

A Vígszínház egyik sikerdarabját az elmúlt öt évben közel százezren látták már, sokan rendszeresen újranézik.  

Fitzgerald műve rendkívül erős világú regény, amiből úgy éreztük, jó zenés adaptációt lehet készíteni. Az alkotófolyamat közben jöttünk rá, miről is szól igazán: ketten lenni egyedül. A Gatsby azért is különleges, mert nincs értelme egyszer elolvasni, a végén derül ki ugyanis, hogy mit olvastunk eddig, az újraolvasásánál pedig minden szó új értelmet nyer. Kicsit ilyen lett a mi előadásunk is. Utólag lesz fontos minden, ami történt, talán ezért is van ilyen sok visszajáró néző

– emeli ki Vecsei H. Miklós

A darabban Dino Benjamin is szerepel. Fotó: Daniel Dömölky

Az alkotócsapat a próbafolyamat közben, közösen találta ki azt a formavilágot, ami a színház nyelvén képes megmutatni, hogyan éri el és miként hat a mai fiatalokra Fitzgerald varázslatos hangulatú, egyben megrendítő története. – Ez a forma és ez az előadás attól jó, ahogyan akkor megszületett. A mai napig benne van az a lélek. A felújítópróbákon mindig az akkori hangulatot próbálom felidézni magamban. A tempója, a jelenetváltások akkor eszeveszettnek tűntek, most már inkább lassúnak, mert annyira gyorsul a világ. Ha ma állítanánk színpadra ugyanezen gondolat mentén, még szélsőségesebb lenne – meséli ifj. Vidnyánszky Attila

Nem volt olyan érzésem, hogy ilyen nagy útja lesz ennek az előadásnak, az viszont benne volt a levegőben, hogy ez nem egy bemutató a sok közül. Nagyon nagy kihívás volt azzal kísérletezni, hogy egy zenés előadás az itt és mostban születik meg

 – teszi hozzá a fiatal rendező, színész. 

Waskovics Andrea Daisy-ként. Fotó: Dömölky Dániel

A bemutató óta 60 kilogramm csillámos konfettit, 100 liternyi szappanbuborék folyadékot, 100 hamburgert és tíznél is több cápa lufit használtak fel. 

A lenyűgöző látványvilág és az izgalmas zenei aláfestés tökéletesen megragadja az 1920-as évek hangulatát. „A Gatsby nekem nemcsak a felnövéstörténetem, hanem megelőlegezem, hogy az öregkorom meghatározó része is, hiszen ha ez nincs, valószínű teljesen más irányt vesz az életem. Pimaszul és bátran mertünk nyúlni az általunk ismert formavilágokhoz, talán ez lehet az oka, hogy ennyire újdonságként hatott. A zenekar létezése fontos az előadásban, folyamatosan be vannak rendezve, szemrebbenés nélkül minden instrukciót megcsináltak. Fontos kiemelnem Mester Dávidot, az előadás zenei vezetőjét, akivel egységben alkottunk. Ráadásul a zenekart is ketten hoztuk össze: ő hozta a klasszikus zenészeket, én a rockereket és a jazzistákat” – teszi hozzá Kovács Adrián zeneszerző. 

„Szeptember 8-án Gatsby ünnep a Vígszínházban. Aki kedvet érez, ezen az estén magára öltheti legcsillogóbb ruháját, hogy a közönség is minél inkább megidézze a kor és az előadás hangulatát” – írja a teátrum közleményében.

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.