Immár harmadik alkalommal rendezték meg a Waclaw Felczak Alapítvány gálaestjét, amely a magyar és a lengyel nemzet közötti barátság elmélyítésén dolgozó szakembereknek, polonistáknak, hungarológusoknak adott remek találkozási lehetőséget. A vendégeket Biernacki Karol, az alapítvány kuratóriumi elnöke, Jaroslaw Bajaczyk, a Lengyel Intézet igazgatója és Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár köszöntötte. Biernacki Karol ünnepi beszédében felidézte, hogy 2018 és 2023 között több mint húszezren vehettek részt az alapítvány támogatási programjaiban. Több mint hatezer fiatalt utaztattak Lengyelországba, több mint húsz lengyel–magyar tematikájú lemez készült el, emellett támogatják a két nemzet közötti gazdasági kezdeményezéseket is. Mint mondta, mintegy százhúsz lengyel kiadvány magyar nyelvű megjelenését segítették, ezzel a magyar könyvpiac legkomolyabb szereplőivé váltak a lengyel–magyar tematikát illetően. A jövőben az óvodától a katedráig szeretnék erősíteni a lengyel nyelvoktatást.
A lengyel–magyar együttműködés szerteágazó
Rohamosan változó világunkban a lengyel–magyar együttműködés egy sziget, amely megőrzi és fenntartja azokat az alapvetéseket, amelyek követése kijózanító és iránymutató
– zárta gondolatait az elnök.
A gálán adták át a Waclaw Felczak-díjat, amelyet az alapítvány kuratóriuma azzal a céllal hozott létre 2022-ben, hogy ezzel is elismerje azon személyek munkáját, akik az évszázadokon átívelő magyar–lengyel barátság eszméjének továbbörökítéséhez kiemelkedő mértékben hozzájárultak.
Idén a díjat Körmendy Adrienne diplomata, történész, levéltáros kapta, aki a magyar–lengyel kulturális, egyházi, tudományos és államközi kapcsolatok aktív alakítója, a két ország és a régió közös történetének fáradhatatlan kutatója.
Több éven át volt előadója a Varsói Egyetem Magyar Tanszékének, 2014 és 2020 között pedig a Krakkói Főkonzulátus vezetője volt.
Körmendy Adrienne a díjátadó után lapunknak elmondta, hogy meglepetés és egyben megtiszteltetés számára ez az elismerés.
Történészként főként a középkori közép-európai települések történetével foglalkoztam, ami egyszerre kapcsolódik a politikatörténethez és a gazdaságtörténethez is. A lengyel és a magyar nemzet együttműködése bele volt írva ennek a területnek a történetébe, és ezt már az Árpád-házi királyaink felismerték
– emelte ki Körmendy Adrienne, aki szerint akkor lesz sikeres mind a két ország, ha egymással nem versenyez, hanem egymást segíti.
Az esten levetítették az alapítvány új imázsfilmjét, amely által betekinthettünk a szervezet életébe, sokrétű munkájába.
A gála műsorát zenei programok is színesítették, fellépett Illényi Katica ének- és hegedűművész, Termes Rita, a Színház- és Filmművészeti Egyetem docense, Szalai Éva zongoraművész, valamint az alapítvány fiatal nagykövetei, Miranda Liu hegedűművész és Lévai Kamilla orgonaművész.