Nemere Istvánra emlékezik a közmédia

A közmédia november 16-án, szombaton Nemere István író, műfordító emléke előtt tiszteleg. Az M5 kulturális csatorna délutáni műsorában idézi fel a november 15-én elhunyt, kivételes képességű, összesen nyolcszáz kötetet megjelentetett szerző alakját.

Forrás: MTVA Sajtó és Marketing Iroda2024. 11. 16. 11:10
Nemere István
Nemere István az Ünnepi könyvhéten 2010-ben. Forrás: Wikipédia
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A november 15-én elhunyt író munkássága előtt tisztelegve az Egy ügyűek – Nemere István – Az írás rabja című portréját tűzi műsorra az M5, november 16-án 15.49-től, amelyben a nézők betekintést kaphatnak a szerző életébe, reggeltől késő estig tartó alkotói rutinjába. A megjelent kötetek számát tekintve világrekordot tartó író beszél pályafutásáról és arról, hogy miért tud többet alkotni visszavonultan vidéken, mint a nagyvárosban.

Nemere István
Nemere István író, műfordító. Fotó: MTI/Czimbal Gyula

Nemere István írói álneveket is használt

A grandiózus író éppen a nyolcvanadik születésnapján lett rosszul. Az Országos Széchényi Könyvtárban tartott ünnepség után szívinfarktussal szállították kórházba.

Nemere István 1944. november 8-án született, a veszprémi Lovassy László Gimnáziumban érettségizett, majd többféle munkát is kipróbált. Feleségével 1966-ban Lengyelországba költöztek. A több nyelvet beszélő író tolmácsként is dogozott, első fordításait és novelláit a hatvanas években publikálta, 1972-benvisszaszökött Magyarországra. Diplomát 1975-ben szerzett, öt évvel később már főállású íróként dolgozott. Munkáit világszerte számos nyelvre lefordították. Első regénye, A rémület irányítószáma 1974-ben jelent meg. A fantasztikus nagynéni címmel 1980-ban publikálta az első ifjúsági regényét, amelyet Ruttkai Éva főszereplésével filmesítettek meg.

Nemere István számos sci-fi, krimi, ifjúsági és történelmi regényt írt, de több könyvében foglalkozott paranormális jelenségekkel, politikai összeesküvésekkel is.

Írói álneveket is használt: romantikus regényeit több női néven, míg történelmi köteteit gyakran külföldi álnéven publikálta. Munkabírása páratlan volt: akár negyvenezer karaktert is képes volt leütni naponta, reggeltől késő estig tartó írással.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.