A Honvéd Együttes örökségét viszik tovább

Egész estés gálaműsorral ünnepli 75 éves jubileumát a Honvéd Együttes december 6-án a Nemzeti Színházban. Művészeti társulatai, Magyarország legnagyobb létszámú hivatásos táncegyüttese, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes (korábbi nevén Honvéd Táncszínház) és a Honvéd Férfikar (új nevén Magyar Nemzeti Férfikar) látványos és színes műsorral készülnek, ahol életre kel a magyar kulturális örökség.

2024. 12. 04. 13:44
Honvéd
A Magyar Nemzeti Táncegyüttes látványos műsorral készül a gálaestre. Fotó: Csudai Sándor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Művészetért Díjjal, Magyar Örökség Díjjal, valamint Prima Primissima díjjal kitüntetett Honvéd Együttes Magyarország legrégebbi, 1949-ben alapított művészegyüttese, amely műfaji sokszínűségével évtizedeken át a hazai művészeti élet elismert szereplőjeként gazdagította hazánk kulturális életét.

Honvéd
A Magyar Nemzeti Táncegyüttes, korábbi nevén Honvéd Táncszínház. Fotó: Csudai Sándor

A Honvéd Együttes művészeti társulatai

A jubileumi estet a hivatásos énekesekből álló férfikar nyitja meg a Nemzeti dal előadásával, amit Hankó Balázs innovációs és kulturális miniszter köszöntője követ. A Magyar Nemzeti Táncegyüttes tehetséges táncosai népzenei ihletésű, gazdag repertoárjukból válogatva mutatnak be részleteket folklórműsoraikból, ifjúsági darabokból és táncdrámáikból, amelyek mind a magyar kulturális örökség sokszínűségét tükrözik. A gála különleges zenei élményekkel is várja a látogatókat: a férfikar Erkel Ferenc és Kodály Zoltán műveiből válogatott dallamokkal idézi meg a magyar zenetörténet legszebb pillanatait, míg a Magyar Nemzeti Táncegyüttes Zenekarának cimbalomművésze, Balogh Kálmán egyedi hangszeres szólójával teszi emlékezetessé az estét.

Zsuráfszky Zoltán, a Honvéd Együttes vezetője, a Nemzet Művésze, Kossuth-díjas és kiváló művész Kodály Zoltán híres szavaival élve fogalmazta meg az együttes küldetését: 

Kultúrát nem lehet örökölni. Az elődök kultúrája egykettőre elpárolog, ha minden nemzedék újra meg újra meg nem szerzi magának.

Zsuráfszky Zoltán szerint ez a gondolat különösen érvényes a Honvéd Együttesre, amely 75 éve újra és újra megerősíti és gazdagítja a nemzeti kultúra örökségét. Zs.Vincze Zsuzsa Kossuth-díjas koreográfus, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes szakmai vezetője fontosnak tartja, hogy mindenki megismerje saját népének hagyományos tánc- és zenei kultúráját, hogy azon keresztül átélje és megtapasztalja a közösséghez, a nemzethez tartozás felemelő érzését. 

E nemes cél mellett táncegyüttesünk másik küldetése, hogy maradandó művészi értéket teremtve, sokszínű repertoárjával méltón képviselje a magyar színpadi táncművészetet itthon és külföldön egyaránt

– tette hozzá. 

Honvéd
A Magyar Nemzeti Férfikar. Fotó: Csudai Sándor

Riederbauer Richárd, a Magyar Nemzeti Férfikar karigazgatója, Magyar Ezüst Érdemkereszt díjjal kitüntetett karnagy elmondta, hogy repertoárjuk a zeneirodalom szinte teljes spektrumát felöleli. 

Énekkaruk mottója: „Hang, szív, erő” összefoglalja mindazt, amit küldetésükben képviselnek.

A Magyar Nemzeti Táncegyüttes és a Magyar Nemzeti Férfikar szakmailag felkészülten és művészi erővel viszi tovább a nagy elődök, a 75 éves Honvéd Együttes egykori művészeinek örökségét.


 


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.