William Shakespeare világhírű drámáját, a Rómeó és Júliát közösen viszi színre a Kassai Nemzeti Színház és a budapesti Nemzeti Színház. A különleges, kétnyelvű előadásban szlovák és magyar színészek szerepelnek – hangzott el a Kassai Állami Színház Kisszínpadán (Malá Scéna) rendezett sajtótájékoztatón. Mint kiderült, a Montague családot a budapesti színház színművészei, Júlia családját, Capuletékat pedig a kassai társulat színészei alakítják. A főszerepben Herczegh Pétert és Janka Balkovát láthatjuk, akik a híres erkélyjelenetet előadva betekintést engedtek a készülő darabba.
Vidnyánszky Attila szerint a kétnyelvűség új helyzeteket teremt
A Kassai Nemzeti Színház igazgatója, Ondrej Soth az eseményen arról beszélt, hogy régi álma vált valóra a szlovák–magyar együttműködéssel. Szerinte nagyon fontos, hogy beszéljünk a szerelemről, a szeretetről és a szabadságról ezekben a nehéz időkben, az egész Európát érintő politikai változások idején. A színházigazgató rámutatott, hogy a művészet egyesít, a szeretet nem ismer határokat, legyőzi a nemzetek közötti megosztottságot és a különbségeket.
Vidnyánszky Attila elmondta, hogy a próbák kezdete óta szeretet, jóindulat, kedvesség és nagyon komoly szakmai tudás veszi körül a magyar társulatot.
Rájön az ember arra, amiben korábban is hitt, hogy sokkal több dolog köt össze minket, mint ami elválaszt. És ezen gondolatok mentén igazi, szép történeteket lehet színpadra vinni, jövőt lehet álmodni
– emelte ki.
Kitért arra is, hogy a színházi olimpia hatvankilenc nemzete közül nagyon jól szerepelt a Kassai Nemzeti Színház társulata. Mint mondta, az együttműködés legmagasabb szintje mindig a közös produkció. Hamar egyértelművé vált, hogy a világ legcsodálatosabb darabját, a Rómeó és Júliát viszik színre. Emellett a jövőt és a képzést illetően tele vannak közös tervekkel.
Vidnyánszky Attila négy éve a Nemzeti Színházban állította színpadra a Rómeó és Júliát, amelyről akkor úgy fogalmazott, hogy fontos esemény, mérföldkő egy színház életében, ha műsorra tűzi Shakespeare örök érvényű drámáját. Szerinte önmagában ünnepnek számít a világon a legtöbbet játszott, a legtöbbször interpretált, a leginspirálóbb színdarabot feldolgozni. Vidnyánszky Attila lapunknak elmondta, hogy a Nemzeti Színház társulatának ismét ünnep ezt a darabot ezúttal a Kassai Nemzeti Színházzal együttműködve létrehozni. Mint rámutatott, nagyon hamar mindenki megértette, hogy ez a történt messze túlmutat magán, túlmutat a színházon. Sokkal nagyobb jelentősége van, mint létrehozni a következő bemutatót, ezt mindenki megérezte és úgy is áll hozzá.
Magyarországon köztudott, hogy ennek az előadásnak a sikerszériája egy fájdalmas balesettel ért véget és ezt a fájdalmat, sebet még mindig ott őrzi a lelkében a társulat. Van tehát egyfajta tudatosság is abban, hogy ezt a darabot próbáljuk újraszülni. A mostani előadás alkalmat ad arra, hogy feldolgozzuk azt a sokkot, ami mindnyájunkat ért
– fejtette ki lapunknak Vidnyánszky Attila, aki a korábbi rendezői elvet, előadást nagyon érvényes koncepciónak tartja. Úgy ment le harminchárom alkalommal, hogy pótszékeket kellett betenni a nézőtérre, nagyon szerette a közönség.
– A mostani előadással azonban új formába öntjük a korábbit. Majdnem feleakkora térre adaptáljuk a darabot, amelynek több elemét át kellett alakítani, nincsenek például süllyedők – mondta a rendező, aki nagyon hálás Tóth Kázmér díszlettervezőnek, hogy újragondolta a Cziegler Balázs-féle díszletet technikailag is. Vidnyánszky Attila szerint a kétnyelvűség új helyzeteket teremt, máshogy alakítja a történetet.
A megértés, az egymásra figyelés képessége, egymás elfogadása mint téma felerősödik a darabban
– tette hozzá.
A Rómeó és Júliát január 17-én és 18-án mutatják be a Kassai Nemzeti Színházban, ezt követően több alkalommal is játsszák. Magyarországon először májusban, a MITEM-en láthatja a közönség.
Vidnyánszky Attilától megtudtuk, hogy a tervek szerint ősztől repertoárra tűzik az előadást idehaza és Kassán is.