A magyar irodalom egyik legnagyobb alakja, Fekete István 1900. január 25-én a Somogy vármegyei Göllén látta meg a napvilágot. A legolvasottabb írók közé tartozó József Attila-díjas alkotó munkásságát számos regény, ifjúsági könyv és állattörténet tette maradandóvá, elég a Vuk, a Bogáncs, a Koppányi aga testamentuma, a Lutra, a Tüskevár, a Zsellérek vagy a Téli berek című kötetekre gondolni. Eddig több mint tízmillió példányban adták ki műveit magyarul.
E nagyság előtt tisztelegve, születésének 125. évfordulóján, ma 13.20-kor tűzi műsorára az M5 kulturális csatorna A bereki ember című 2021-es dokumentumfilmet.
A nézők Fekete István életén és munkásságán keresztül ismerhetik meg a hagyományokban gazdag, természetszerető vadászkultúrát, ami a háború előtti Magyarországon élt. Az alkotás bemutatja a természetben élő embert, aki a háború utáni világban a magángazdaságok szétverésével, a falusi életforma átalakításával, a városiasítással ellehetetlenül.
A dokumentumfilm a kommunista rendszer kiépülésével erőszakosan megszüntetett életforma és értékek folyamatának pillanatképeit rögzíti, egy kiemelkedően tehetséges alkotó sorsán keresztül, aki miközben korának egyik legnépszerűbb írója volt, mégis a rendszer áldozatává vált – írja a hirado.hu.
A Fekete István forgatókönyve alapján készült 1943-as Aranypáva című fekete-fehér filmdrámát is levetíti az M5. Az ugyancsak ma, 14.45-től látható alkotás főszereplője Páger Antal.
A Duna World is csatlakozik az évfordulóhoz a példamutató sorsokat bemutató Álmok álmodói című sorozattal, amelynek ugyancsak ma, azaz január 25-én 22 órakor látható részében Fekete István életét ismerhetik meg.
A Kossuth rádió exkluzív interjút készített a 125. születésnap apropóján: a január 29-én, szerdán 14.30-kor kezdődő Felfedező – nyelvről, irodalomról, zenéről című műsor teljes adását az író életművének szenteli. Ennek keretén belül telefonos interjút hallhatnak Fekete István fiával, a Chicagóban élő 93 éves ifj. Fekete Istvánnal.
A vörösök pokollá tették az életét
Fekete István 1946 tavaszán tiltólistára került a vörösterrort hűen ábrázoló, Zsellérek című regénye miatt. Az ÁVO fogságba veti, és megkínozza, kiverik a szemét, szétverik a veséjét, de csodával határos módon túléli a poklot. Ezután semmit nem adnak ki tőle, állást sem kap, kizárják a Magyar Írók Szövetségéből is, de két egyházi lap, az Új Ember és a Vigilia kiáll mellette. Ifjúsági regényei csak a Sztálin halála utáni enyhülés idején jelenhettek meg.