Fekete István 125 éve született, az írót közösen ünnepli a PIM és a Természettudományi Múzeum

Közös rendezvényen, játékos és ismeretterjesztő programokkal ünnepli szombaton a 125 éve született Fekete Istvánt a Petőfi irodalmi Múzeum, a Mesemúzeum és a Magyar Természettudományi Múzeum.

2025. 01. 24. 20:37
Fekete István
Fekete István Forrás: Magyar Természettudományi Múzeum
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Természettudományi Múzeum, a Petőfi Irodalmi Múzeum és a hozzá tartozó Mesemúzeum az tűzte ki célul, hogy Fekete István születésének 125. évfordulója alkalmából megteremtik azokat az analóg tereket, azokat a békebeli időket, amelyeket az író megőrzött a mai kor számára – emelte ki Vincze Máté közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár a családi napot bemutató pénteki sajtótájékoztatón, Budapesten.

Fekete István
Nincs olyan gyerek, aki az általános iskolából kikerülve ne ismerné Fekete István nevét. Fotó: Erdeiprogramok.hu

Fekete István örökségét ünnepli a PIM és az MTM

Mint mondta, a családi napok keretében Fekete István életét tanulmányozva egy különleges élettörténettel ismerkedhetnek meg a családok, amelyek játékos és interaktív múzeumpedagógiai foglalkozások és a klasszikus történetmesélés keretei között fedezhetik fel Vuk vagy a Tüskevár ma már jóval nehezebben látható és átélhető világát.

Vincze Máté hangsúlyozta, hogy mindkét intézmény nagyon közkedvelt a családok és a gyerekek körében, hiszen a Természettudományi Múzeum évente mintegy százötvenezer diákot, gyereklátogatót fogad, de a Mesemúzeum is évi több mint harmincezer gyerekközönséggel büszkélkedhet.

Fekete István a magyar irodalom egyik klasszikusa, és száz éve már az egyik legolvasottabb magyar szerzők közé tartozik, nincs olyan gyerek, aki az általános iskolából kikerülve ne ismerné a nevét – hangsúlyozta Török Petra, a PIM főigazgatója.

PROGRAMOK:

A szombati nap programjairól szólva az igazgató elmondta, hogy a Mesemúzeumba az öt és tíz év közötti gyerekeket várják, akik Vuk, a kisróka bőrébe bújva egy drámapedagógiai foglalkozáson fedezhetik fel a múzeum mesebeli helyszíneket megidéző tereit, majd Paulovkin Boglárka illusztrátor tart képzőművészeti foglalkozást a gyerekeknek.

A Petőfi Irodalmi Múzeumban az író élete és életműve iránt érdeklődő fiatalokat és felnőtteket várják, akik a „Halálom esetén elégetendő!” – Írói naplók című időszaki kiállításhoz kapcsolódva ismerhetik meg Fekete István kéziratait. A fennmaradt naplókban Fekete István a napi történések lejegyzése mellett elmélkedik magáról a naplóírásról, de a füzetek tartalmaznak természetleírásokat, és az akkori történelmi eseményekre való reflektálást is.

Bernert Zsolt, az MTM főigazgatója kiemelte, hogy Fekete István már a XX. század elején felmérte és érzékenyen írt is róla, hogy a környezetváltozás milyen kihívások elé állítja majd a természetet és az emberiséget. Mint mondta, Fekete István sokrétű életművét jobban be tudják mutatni a Petőfi Irodalmi Múzeummal összefogva, amely együttműködés nem egyedi, a két intézmény már korábban is számos esetben szervezett közös programot vagy segítette egymás munkáját műtárgyak kölcsönzésével.

A hétvégi programokról szólva elmondta, hogy a Természettudományi Múzeumban koncerttel, élőlények bemutatójával, a Tüskevár című film vetítésével és pecsétgyűjtő kalandjátékkal is várják a családokat, valamint meg lehet tekinteni a Hortobágyi Madárpark – Madárkórház Alapítványból érkező élő madarakat is. A PIM és a Mesemúzeum szombaton, a Természettudományi Múzeum egész hétvégén várja az érdeklődőket.

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.