A legnagyobb magyar tragikára emlékeztek a Fiumei úti sírkertben

Jászai Marira, a legnagyobb magyar tragikára, a Nemzeti Színház örökös tagjára emlékeztek születésének 175. évfordulója alkalmából február 24-én a Fiuemi úti sírkertben.

2025. 02. 25. 14:17
Megemlékezést tartottak Jászai Mari sírjánál Forrás: Nemzeti Színház Facebook-oldala
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megemlékezésen Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója kiemelte, hogy Jászai Mari elköteleződése a színház iránt és az abba vetett hite, hogy a művészet képes javítani a világon, gyógyítani tudja az embert, lenyűgöző és tanulandó. Csakúgy, amint az a rajongás és hazafiság, amellyel a magyar haza felé fordult.

magyar tragika
Vidnyánszky Attila is megemlékezett a legnagyobb magyar tragikáról, Jászai Mariról Forrás: Nemzeti Színház Facebook-oldala

Vidnyánszky Attila hozzáfűzte, hogy az ilyen nagy formátumú művészekkel való találkozás, emlékük őrzése elsősorban arra kellene hogy ösztönözze a mai művészeket és alkotókat, hogy az általuk megkezdett úton menjenek tovább.

A magyar ember rajong a színházért. Kevés hely van a világon, ahol ilyen számban és lelkesedéssel látogatják a színházakat. Ez pedig felelősséget ró ránk: méltó dolgokkal szólítjuk meg őket? Megfelelő tisztelettel és alázattal szolgáljuk-e a közönséget? Ezek rendkívül fontos kérdések. Ahhoz pedig, hogy ezt hogyan kellene jól csinálni, Jászai Mari élete, munkássága és írásai adhatnak útmutatást

– fogalmazott Vidnyánszky Attila.

Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója arra emlékeztette a jelenlévőket, hogy Jászai Mari nemcsak művészként, de emberként is kiemelkedő volt. Felidézte, Jászai Mari az első világháború alatt hatalmas összegeket szánt arra, hogy a katonákat támogassa. Emlékeztetett arra is, hogy a színésznő a babérkoszorújának egyik felét Görgey Artúrnak ajándékozta, a másik feléről pedig letépkedte a leveleket és a színésztársai között osztotta szét a Nemzeti Színházban.

Egy egészen különleges lélekről van szó, és ezek a megemlékezések valójában azt hivatottak szolgálni, hogy Jászai Marira ne csak mint kiemelkedő színművészre, emblematikus, a neve alapján sokak által ismert személyiségre emlékezzünk, hanem lássuk mögötte az embert is

– jegyezte meg Móczár Gábor.

Hegedűs D. Géza Jászai Mari és Kossuth-díjas színművész, a MASZK – Országos Színészegyesület elnöke felidézte Jászai Mari életútját, illetve megosztotta a jelenlévőkkel azt az interjút, amelyet Kosztolányi Dezső készített vele 1924-ben.

Ami díj, elismerés, kitüntetés létezett, azt ő mind megkapta. A színészek ma úgy tekintenek a Jászai Mari-díjra, mint a legnemesebb, legcsodásabb, legnagyobb megtiszteltetéssel járó díjra

– fogalmazott Hegedűs D. Géza.

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.