Az 1968-as Eltávozott nap Szőnyi Erzsiről szól, aki a Fóti Gyermekvárosban nőtt föl. A szüleit kereső lány, akit Kovács Kati alakít, a hirdetésére váratlanul választ kap. Meglátogatja anyját Várkúton, aki fél a szép és túl természetes lánytól és továbbra is titkolja kapcsolatukat férje előtt. A kudarctól levert, magányos Erzsi hagyja, hogy az események megtörténjenek vele: futó kalandba kezd a vonaton megismert fiúval, támogat egy züllött férfit, aki állítólagos „halott szüleiről” hoz hírt. Majd egy klubban, ahol az Illés együttes játszik, hagyja, hogy a kihívóan viselkedő Gábor kikezdjen vele.

Kovács Kati énekesnő filmszerepben
1964–65-ben indult el a beatmozgalom, amire a filmgyár csapott le a leghamarabb, legbátrabban, legmerészebben, ennek köszönhető, hogy mi számtalan filmben szerepeltünk, és az is, hogy számtalan film aláfestő zenéjét is elkészíthettük. Ez egy óriási pillanat volt a mi életünkben, hiszen a film fedezett fel minket először
– fogalmaz az Illés együttes egyik alapítója, Szörényi Levente.
Kovács Kati énekesnő színészi képességét is megmutatja a filmben. – Sose szerettem volna színésznő vagy filmszínésznő lenni – emeli ki a Kossuth-díjas énekesnő, aláhúzva, hogy nála ez a két dolog elválik. – A filmművészet a pillanat művészete. Lehetőséged van rá, hogy kicsit korrigálj a jeleneten, csak kinézel a szkriptesre, és látod, hogy jó volt-e a jelenet vagy épp ellenkezőleg – jegyzi meg.
Az énekesnő arról is beszél, hogy volt némi kétely benne a női rendezőkkel kapcsolatban:
Attól féltem, hogy hisztéria lesz, nyugtalanság, kiabálás, de Mészáros Márta ennek pont az ellenkezője volt: nyugodt, kiegyensúlyozott, kedves, és figyelembe vette, ha azt mondtam, hogy lehet, hogy ez vagy az a jelenet nem életszerű.
A beszélgetés második felében Máthé Áron történész, szociológus fejti ki a film kortörténeti hátterét.
Ekkoriban jelent meg Fejes Endre Rozsdatemető című regénye, amely a munkás világot is felvázolja, úgyhogy mondhatjuk, hogy ez a klasszikus magyar ipar kiteljesedésének egyik epikus nagy korszaka, azzal együtt, hogy már ekkor megkezdődött a lemaradás, sőt hozott hátrányok is voltak
– mutat rá a történész.
A kultikus filmet ma este 20 órakor, a Szélesvásznú történelem aktuális epizódját pedig 22 órakor nézhetik meg a Hír TV műsorán. Az ismétléseket vasárnap 11 és 13 órakor láthatják.