Kár levenni a polcról – gondolhatja bárki, amikor ennek a regénynek meglátja a borítóját és címét.
A román szabadság egy kis temesvári parókiáról indult el
Temesvár 1989 címmel nyílt kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeumban.
Kár levenni a polcról – gondolhatja bárki, amikor ennek a regénynek meglátja a borítóját és címét.
(Utálom Földvári-Oláh Csabát, mert megírt egy krimit, utálom, mert teremtett egy vagy két olyan miliőt, ami tetszett és végül összemosta őket. Utálom, mert sikerült egy olyan csavart tennie a történetbe, ami miatt nem írhatok rendes recenziót. És legfőképpen azért utálom, mert elgondolkodtatott, miközben szórakoztatott. Sőt, annyira belevitt a világába végül, hogy vitatkoznom kellett a saját agyammal.)
Földvári-Oláh Csaba úgy döntött, hogy művének a Centrál címet adja, ami tűnhet akár hatásvadásznak is, meglovagolván a manapság oly divatos századeleji miliőt (filmek, tv-sorozatok, nagy sikerű krimik készültek az elmúlt években a kor hangulatát megidézve). Kár, hogy a borító teljesen más felé viszi az ember gondolatait, mint amit a regény takar.
A két főszereplő, a „Felügyelő”, aki nyomoz és a másik, a „Krónikás”, aki pedig egy VIP-bulit szervez, párhuzamosan dolgoznak ugyanazon az ügyön.
(Néha felhangzik bennem egy dal a gramofonról:…Kislány kezeket fel…)
A regény egyik központi helyszíne a Centrál kávéház – unásig ismerjük. De Földvári-Oláh regénye megpróbál más lenni, mást adni, mint a többi „békebeli” alkotás. Bőven van benne mai is. A Centrál kávéház környezete nagyon is századfordulósnak tűnik az asztalaival, csillárjával, ósdinak beállított vendégeivel, akikre az író jellemvonásaikat úgy aggatja rá, mint egy egyszerű mentét, vagy akkoriban divatos öltönyt.
A Centrál egy lassan kibontakozó regény, de végül is krimi.
A szerző, megítélésem szerint, kicsit túl sokat tölt a környezet általa hitelesnek vélt érzékeltetésével. Ebben tobzódik, de például a szexualitás mindig megmarad a fogyasztható határon belül, ezzel sem él vissza, csak amennyire saját maga és az általa megidézett kor engedi.
Mindenki egy nőt akar, Karola Cecíliát!
(Recseg a tű, de, mintha hallanám: …most egy kis szerelem kell…)
A ruházkodás és egyes ruhadarabok, például cipők, kiemelten fontosak a szerző számára, már-már jellemvonásoknak is tekinthetők – nem akarok ebbe túl sokat belemagyarázni, csak Bret Easton Ellis Amerikai Psychójában volt durvább a termékmegjelenítés direktben.
Sokkal érdekesebb a regény századfordulón játszódó része, a Krónikás és a Vezérigazgató budapesti éjszakákban eltöltött nihilista-szexista-alkoholista tobzódása bordélyokon, night clubokon, elképesztő erotikus szeánszokon át. Mintha a szerző és mi is átéltük volna (?!), ettől érdekes az egész. (Jártam arra a minap, a Marilyn még mindig nyitva áll. Miközben „Oly tűnékeny minden…”)
Földvári-Oláh olyan szinten viszi be az olvasót a saját gondolati labirintusába, hogy végül sem ő, sem az olvasó nem tudja elképzelni, ki a gyilkos, ki lehet az, aki elől bujkál, ahogy ő is a saját karakterei elől. Végül ott áll az olvasó egy gyilkossal, mert az író kijelöli.
(A gramofon tűje megakadt: … miért játszik az én szívemmel…)
Ha elolvassák, azt garantálom, hogy vitatkozni fognak Földvári-Oláh Csabával és velem is, hogy ki a gyilkos.
Mert nem az… (Szerintem.)
Temesvár 1989 címmel nyílt kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeumban.
Magyarországon a törökökkel kapcsolatban jellemzően ma is mindenkiben a hódoltság százötven éve él a legélénkebben, esetleg a kereskedelmi televíziók egy-egy szappanoperája, mint a Szulejmán.
Jubileumi évadot ünnepelnek.
A Szíriusz főszereplője Karády Katalin.
Mégsem úszhatja meg büntetlenül Till Tamás gyilkosa?
Pancser Péter Waterlooja
Top 10 karácsonyi sütemény: íme 2024 legkedveltebb és legkeresettebb receptjei
Brüsszel meghajolt Szlovákia előtt
Kiadták a figyelmeztetést: ne küldj több SMS-t, különben...
M30-as autópálya: már tudjuk, meddig marad lezárva – ez okozta a bajt
Elhunyt a kedd esti szörnyű gázolás egyik sérültje, kiderült, ki ütötte el a két nőt
„Minden idők legjobb európai karácsonyi vására” címmel díjazták az Advent Bazilikát
Szexuális indítéka lehetett Till Tamás gyilkosának a család ügyvédje szerint
Kós Hubert nem kertelt, miután egy orosz lenyúlta előle az aranyat a vb-n
Furcsa közétkeztetési közbeszerzés a Hegyvidéken
Kiderült, mikor kezdi az Eb-elődöntőt a válogatott a legutóbb tíz éve legyőzött Norvégia ellen
Temesvár 1989 címmel nyílt kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeumban.
Magyarországon a törökökkel kapcsolatban jellemzően ma is mindenkiben a hódoltság százötven éve él a legélénkebben, esetleg a kereskedelmi televíziók egy-egy szappanoperája, mint a Szulejmán.
Jubileumi évadot ünnepelnek.
A Szíriusz főszereplője Karády Katalin.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.