Óriási jövőt jósoltak a szakértők az okosóráknak négy-öt évvel ezelőtt. Ma milliók beszélnek óráikhoz, ám a milliárdos mobilpiachoz képest ez kevés. Az idei Las Vegas-i CES (szórakoztatóelektronikai kiállítás) tanúsága szerint a fejlesztők rájöttek a fiaskóra, ezért új irányt szabtak az okosóráknak: egészségügyi eszköz lesz belőlük.
A harmincas éveiben járó János nagy kütyübarát és természetjáró. A papír térképeket a szemétkosárba dobta, először telefonján, később óráján tájékozódott, miközben az a megtett kilométerekről, sebességéről, az elégetett kalóriákról is informálta. Egy csípős téli napon nagyobb sétát tett Magyarország északi hegyeiben, amikor bal oldala elkezdett fájni, és kiverte a víz. Gondolta, semmi baja, talán megerőltette magát a hegymászásban. Fitbit okosórája folyamatosan csipogott, azt mutatta, hogy negyvenes a pulzusa. Azt hitte, elromlott az óra. Hazasétált. Nővér felesége megvizsgálta, és hívta a mentőket. Jánost meg kellett műteni, infarktusa volt.
Amikor 2007-ben a Fitbit piacra dobta az első fitneszkarkötőjét, sokan feltették a kérdést: vajon miért kéne napi 24 órában tudnunk testünk egészségi adatait? Ahogy azonban egyre több Jánoséhoz hasonló eset került fel az internetre, egyre többen pártolták az okos hordható eszközöket. A világ összes okostelefonjának legalább felén van szívritmust, vércukorszintet, agyi aktivitást mérő egészségügyi applikáció. Ezek többnyire fitneszkarkötőkből szerzik a szükséges adatokat – ezek az eszközök nem szenvedtek el az okosórákéhoz hasonló megtorpanást az elmúlt években –, azonban az idei CES eredményei alapján valószínű, hogy az órák fel fognak zárkózni.
A piac persze máris óriási. Az Apple Watch Series 4-től hangos jelenleg a világsajtó. Ebben az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) által jóváhagyott EKG-mérő is helyet kapott, hogy az abnormális szívritmusra és fibrillációra figyelmeztesse viselőjét. A Fitbit és a Garmin célja szintén az FDA-elismerés, de már most is kaphatók bizonyos érzékelőkkel ellátott óráik, amelyek szívritmust, alvásminőséget is elemeznek. Az idei CES szerint a japán Omron HeartGuide órája ígér pontos vérnyomásmérést. Kettős pántjából a belső felfúvódik a mérés alatt, hogy biztosítsa a megfelelő nyomást, így a professzionális vérnyomásmérőhöz hasonló eszközként működik.