A Frontex nemzetközi visszatelepítési művelete keretében május elején sikertelenül próbáltak meg hazatoloncolni Magyarországról három afgán családot. Az esetről hírt adó nyugati sajtóban és a nyilatkozatokban – miként azt a bevándorlást érintő esetekben megszokhattuk – összemosódik a jog és az érzelem. Megpróbáljuk szétválasztani.
A röszkei tranzitzónából május 7-én három családot, 16 afgán állampolgárt próbáltak meg elszállítani a Liszt Ferenc repülőtérre, majd felültetni a Frontex Afganisztánba tartó gépére. Magyarország ugyanis a menedékkérelmüket jogerősen elutasította. Az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség, ismertebb nevén a Frontex kitoloncolást végző repülőjére a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal (BMH) tájékoztatása szerint csak azokat engedik felszállni, akikkel szemben szabályosnak találtak minden jogi eljárást.
A magyar hatóság az elutasító határozatban arra hivatkozott, hogy a menedékkérők korábban már több, számukra biztonságos – köztük európai uniós – országban is jártak, ahol az ellátásuk – beleértve az egészségügyi ellátást is – biztosított volt. De ott nem várták meg, hogy elbírálják vagy be sem nyújtották menedékkérelmüket. Jóváhagyta a döntést az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) is, amelyhez a Magyar Helsinki Bizottság a három család képviseletében jogorvoslatért fordult. Csupán az egyik, öttagú – egy nő és négy gyermeke – család esetében rendelkezett a bíróság haladékról, mivel 17 éves fiúgyermekük két hónappal korábban Magyarországon komoly szívműtéten esett át. A nemzetközi menedékjog szerint járt neki ez az egészségügyi ellátás. A család egyébként Ausztriában jogosult lett volna a családegyesítésre. A menekülés során kettészakadt családok különböző országokban beadott kérelmét a Dublin III. rendelet szerint együtt kell elbírálni, ehhez az érintettek írásbeli hozzájárulására van szükség. A kérelmet azonban ez esetben a szülő visszavonta.
Hírt adott a három afgán család kitoloncolásáról a BBC is, a beszámolót átvette a világsajtó.
A tudósítás szerint az egyik asszony videóüzenetben azt nyilatkozta: legálisan érkeztek Magyarországra, de táborba zárták őket, most pedig azt mondták nekik, hogy vissza kell menniük Szerbiába vagy Afganisztánba. „Szerbia nem fogadott be bennünket, hogyan mehetnénk vissza oda?” – kérdezte. A másik családban a 35 éves, várandós anya elájult, és kórházba került. A harmadik család úgy döntött, visszatér Szerbiába, nem megy Afganisztánba. A beszámoló szerint a házaspárt és négy gyereküket éjszaka vitte át egy magyar rabszállító a szerb oldalra. Miközben átlépték a határt, az anya azt kiabálta, ez a legrosszabb ország, amelyben valaha járt. „Egy nap ti is menekültek lesztek, mint mi, és emlékezni fogtok erre!”