Függők
Az ENSZ legutóbbi jelentéséből az derül ki, hogy a világon 275 millió kábítószer-fogyasztó van. Ez a szám azonban csupán becslés. A hétmilliárd földlakó közül a 15 és 64 év közötti emberek 5,6 százaléka drogélvező. A világon az előző adatokhoz képest egyedül Dél-Amerikában csökkent a kábítószerfüggők száma (14,6 millió), a Föld többi részén meredeken emelkedett. Az első helyen Ázsia végzett 119 millió drogfogyasztóval, őt követi Észak-Amerika 70 millióval, szorosan nyomában Afrika (63,7 millió) áll, amely a szakértők szerint hamarosan robbantani fog, azaz még az sem kizárt, hogy éveken belül az élre ugrik.
Mely bűnözői csoportok húzzák a legtöbb hasznot a csempészetből? Európában az első helyet vitathatatlanul viszi az olaszországi ’Ndrangheta. A calabriai szervezet már évekkel ezelőtt kiépítette kapcsolatait a dél-amerikai „társszervekkel”. A „gyökerekhez” minél közelebb akarnak férkőzni a brit, a holland, a francia és a spanyol bűnbandák, ezáltal kialkudni maguknak jutányos árat. Az utóbbi idők fejleménye az albán bandák feltűnése az európai piacon, amelyek jó áron minőségi holmit terjesztenek a földrész számos országában. Ehhez nyilván kellettek jó dél-amerikai kapcsolataik is. A franciák a tengerentúli területeiken – főleg az Antillákon – rendelkeznek kiváló elosztó központokkal, hasonlóan a hollandokhoz. A mexikói drogkartellek bevételei is hatalmasak, de ezek többfelé oszlanak.
A ’Ndranghetához képest az ügymenet szervezésében a többiek még iskolás fiúk. Az egész világon vannak „képviselőik”, akik egyszerű, mindennapi emberként élnek, miközben a kábítószer-csempészetet és -elosztást felügyelik a különböző országokban. Egy évekkel ezelőtti jelentés a szervezet – csak a kábítószerből eredő – éves bevételeit 120 milliárd dollárra (!) becsülte.