December végén Sencsenben elítélték Ho Csian-kujt, az első génszerkesztett újszülötteket létrehozó biofizikust. A bíróság szerint a génszerkesztés illegális orvosi tevékenység, amiért Ho Csian-kujnak három évet kell börtönben töltenie, és 127 millió forintnak megfelelő büntetést fizetnie. 2018 novemberében robbant bombaként a tudományos világban, hogy Ho Csian-kuj és társai sikeres génszerkesztést végeztek a Lula és Nana álneveket kapott embriókon. A beavatkozás célja az volt, hogy az ikrek ne örökölhessék apjuk HIV-fertőzöttségét. A természetben létezik az a génmutáció, amelynek köszönhetően néhány ember immunis a HIV-re, ezt akarta a kínai tudóscsapat az úgynevezett DNS-ollóval, a CRISPR genomszerkesztési technológiával mesterséges körülmények között létrehozni. Ho Csian-kuj összesen nyolc szülőpárt vont be a kutatásba, akikről azonban később kiderült, hogy csalással vették rá őket az együttműködésre.
A tudós egy hongkongi konferencián állt elő a babák megszületésének hírével, mindössze húsz perc alatt hatvan diában foglalta össze tudományos munkáját. Publikált kutatással azonban az elmúlt évben nem jelentkezett, ezért a tudományos közösség jelentős része megkérdőjelezte a bejelentés hitelességét. A kutatók között létezik az íratlan szabály, miszerint komoly felfedezéseiket tartalmazó cikkeiket először az erre kitalált közösségben teszik közzé, ahonnan az építő kritikákat beépítik az írásba, majd így küldik azt el az adott területtel foglalkozó tudományos lapnak. Ho Csian-kuj azonban saját bevallása szerint félt, hogy ellopják kutatását, ezért rögtön az újsághoz fordult, ahol azonban soha nem jelent meg cikke. A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) lapja szerint azért, mert olyan tudományos tévedéseket tartalmaz, amelyek nyomán valószínű, hogy Lulu és Nana továbbra immunisak a HIV-re, viszont kétséges, hogy a beavatkozás nyomán milyen váratlan mutációk léphetnek fel.
A tavalyelőtti bejelentés óta Ho Csian-kuj folyamatosan a tudományos és etikai szakértők kereszttüzében állt. Száz tudós írt tiltakozó levelet az „őrült emberkísérlet” ellen, a kínai Déli Tudományos és Műszaki Egyetem először vizsgálatot indított Ho Csian-kuj ellen, majd megszakította a munkaviszonyát, hozzátéve, hogy a tudós egyetemi engedély nélkül dolgozott.