A legtöbb emlős orrhegyén jellegzetes szerkezetű és megjelenésű bőrfelület van, amelyet orrtükörnek hívunk. A vakondféléknél ez a rész különösen érzékeny tapintással kapcsolatos ingerekre, de a mosómedvénél és az ormányos medvénél is kimutatták, hogy orrtükrük többféle mechanikus ingerre kifejezetten érzékeny. Az emlősorrtükör különös tulajdonsága, hogy ragadozóknál éber állapotban a hőmérséklete jelentősen alacsonyabb, mint más emlősöknél. Bár az alacsony hőmérséklet általában véve nem kedvez a különböző típusú érzékszervek működésének, egy ismert kivétel van: a gödörkésarcú viperák pontosabban csapnak le áldozatukra, ha az infravörös sugárzást érzékelő szervük hidegebb. E megfigyelések alapján vetődött fel, hogy a kutyák hideg, nedves orra is képes lehet az infravörös sugárzás érzékelésére.
Az ötlet teszteléséhez a svédországi Lund Egyetemen arra tanítottak kutyákat, hogy két távoli tárgy közül úgy válasszák ki a melegebbet, hogy azok semmiben sem különböztek egymástól, így az állatok csak a tárgyak által kibocsátott infravörös sugárzás alapján dönthettek. Sikeresen teljesítették a feladatot, ráadásul a melegebb tárgyat olyan távolságból választották ki, ami alátámasztja, hogy az érzékszerv vadászó állat számára hasznos információt szolgáltathat. Egy másik kísérletben két, különböző hőmérsékletű tárgyat helyeztek a kutyák orra elé, és azt figyelték, hogy van-e olyan agyterület, amely fokozottabb aktivitást mutat a melegebb, mint a hidegebb tárgyra. Volt.
– A két kísérlet alapján a kutyák nem csupán érzékelik az emlősök sugárzó testhőjét, hanem a jel forrását is detektálják – mondja a Nature lapcsalád Scientific Reports folyóiratában megjelent tanulmány első szerzője, Bálint Anna, az ELTE Etológia Tanszék kutatója. (A kutyafélék sugárzó hőt érzékelő képessége eddig ismeretlen volt.)

Fotó: Reuters
A tudományos lapokban gyakran jelennek meg kutyás eredmények, úgy tűnik, hogy sokkal többet tudunk a kutyák viselkedéséről, mint a főemlősökéről. De miért ilyen kivételezett ez a faj? A kutatónő szerint, mivel a kutya természetes környezete az emberi közeg, és az egyik leggyakoribb háziállatunk, azt a különleges lehetőséget biztosítja, hogy viselkedését természetes környezetében vizsgálhatjuk nagyszámú alanyon. A kutyák azért fontosak, mert az ember próbál analógiákat keresni saját maga és más fajok viselkedése között, és ennek sokszor lehet is alapja. Mivel a kutya nagyon érzékenyen reagál a viselkedésünkre, érzelmeinkre, hangulatainkra, a vele való kapcsolatunk vagy a rá gyakorolt hatásunk – főleg, ha helyesen értelmezzük – sokat elmondhat magunkról. A főemlősök természetes környezetben való megfigyelése ezzel szemben számtalan kihívással jár: laboratóriumi vizsgálatuk (és tartásuk) például etikai szempontból vitatható.