Azt is hihetnénk, hogy itt egy hosszú, érzelmes beszámoló áll majd arról, hogy a Jóistenhez fohászkodva mennyivel könnyebb átvészelni a világ bajait. De amellett, hogy ez valószínűleg így van, nem erről lesz szó, hanem arról a hitről, amely az ember szívében lakozik a világ rémületes arcáról. Mert ez a fontos, nem a valóságban megtörténő események. Ha elhiszem, hogy valami fenyeget, akkor úgy fogok viselkedni, hogy ezt a veszélyt elkerüljem. Ha arra gondolok, az utcán ki fognak rabolni, akkor nem megyek ki az utcára, ha félek attól, hogy belém fognak jönni az úton, kihagyom a városi forgalmat kocsival, s ha azt gondolom, hogy el fog fogyni a vécépapír, akkor meg fogok vásárolni egy raklappal a nyugati világ legalapvetőbb termékéből.
Ez a vécépapír a világ vicce, mert mindenki használja, de épp felhasználási módszere miatt kicsit lesajnált termék. Ha viszont leszűkítjük, mire is van szüksége a XXI. század nyugati emberének, kiderül, hogy igen, erre mindenképpen. Ezért aztán lehet viccesen összekacsintani, amikor azt olvassuk, hogy Ausztráliában egymást verik az emberek a vécépapírért, de a valóságban ez egy rendkívül súlyos tünet. A félelemről ad tájékoztatást, s arról a nagyon vékony mázról, amelyet civilizációnak nevezünk. Attól tart az egyszeri ausztrál, hogy nem lesz vécépapír, és ekkor lehull a lepel, s kiderül, nem vagyunk egymás testvérei, nem tartjuk elfogadhatónak, hogy az utolsó csomag papírt a másik vigye haza. Mert ha nem lesz ott a vécé mellett a tekercs, akkor nem különbözünk az állatoktól, akkor véget ért az ismert világ. Akkor vadak vagyunk, és vadakhoz illő életet kell élnünk.
Japánban már volt ilyen jelenség, amikor egy amerikai vicces műsorban beszélt egy showman arról, mi lesz akkor, ha a papíriparral nem rendelkező, minden vécépapírt importáló Japánban kifogynak a szállítmányok a tomboló viharok miatt. Erre Oszaka élelmes lakói megijedtek, hogy ez valóban megtörténhet, és hirtelen felvásárolták a vécépapírt. Az üres polcokat látva a lakosság hoppon maradt része aggódni kezdett, lám, igaza van az amerikainak, nincs vécépapír. A boltok extra szállítmányokat rendeltek, de amint felkerült a polcokra az újabb adag, azzal a lendülettel meg is vette a rettegő lakosság. Az öngerjesztő folyamat odáig jutott, hogy a lakosság egy része évekre elegendő vécépapírt raktározott el otthonaiban, az önkormányzati épületekben pedig le kellett láncolni a gurigákat, mert elharapódzott a lopás.