Hetek alatt példaképpé váltak azok, akik a karantén idején is emberfeletti munkát végeznek. Az intenzív osztályokon dolgozó orvosoknál is új időszámítás kezdődött, amikor megjelent itthon a koronavírus. Megszűntek az előre tervezett műtétek, változtak a munkarendek.
– Ez azokat a vállalkozói szerződéssel dolgozókat érintette a leginkább, akik több kórházban is gyógyítottak, hiszen mostanra elmaradtak a nem sürgősségi beavatkozások – mondja Szilágyi Henrietta aneszteziológus szakorvos, aki legjobban attól tart, hogy egyszerre kerülnek az intenzív osztályra a betegek úgy, mint Olasz- vagy Spanyolországban. Mint fogalmaz, óriási szervezésről van szó, hiszen minden megyeszékhelyen kötelesek a kórházak 15 ágyas intenzív terápiás osztályt kialakítani, hogy a későbbiekben a „koronásoknak” legyen hely.
– Amikor kiderült, hogy milyen gyorsan terjed a vírus, egyszerre mondtuk azt, hogy itt a vége a történetnek: nemcsak a mi életünk, hanem a felelősségteljes ellátás is veszélybe kerülhet. Majd ahogy teltek a napok, egyszerre döbbentünk rá a kollégákkal: nem tehetjük meg azt, hogy vészhelyzetben elegánsan távozunk, hiszen az intenzíven fekvő betegeknek van a legnagyobb szükségük ránk. Ma már egyikünk fejében sem fordul meg, hogy rosszul döntöttünk volna, vagy csinálja más helyettünk. Ugyanakkor nem robotok, hanem emberek vagyunk, akiknek most fokozottan, erő felett kell helytállni – mutat rá Szilágyi Henrietta.
A doktornő hozzáteszi, hogy érzik a 65 év feletti munkatársak hiányát, ám a legfontosabb náluk is a betegség megelőzése. És hogy nem az orvosi eskü jutott eszébe, amikor úgy döntött, hogy nem száll ki a mókuskerékből, hanem az egymás iránti szolidaritás. Ahogy a kollégáival sem tehette meg, hogy a legnagyobb bajban magukra hagyja őket. Sőt olyan orvos is akadt, aki a törvény szerint otthon maradhatna a három év alatti kisgyermekével, ám közölte, ha sok beteg lesz, akkor jön gyógyítani.
– Ellenben könnyebb lenne a helyzetünk, ha az utasításokat az emberek betartanák, védekeznének, otthon maradnának. Miattuk kerülünk veszélybe mi is, így az ellátás is – háborodik fel Szilágyi Henrietta, aki úgy véli, az egészségügyi dolgozók 10-12 százaléka megfertőződhet a vírussal. Ezért ő most üres kölcsönlakásba költözött a családjától távol.