Dézsmazár
Több mint ezermilliárd dollár a világ éves gyógyszerforgalma, amelynek tíz-tizenöt százaléka hamisítvány. Ebből csak Európában évente 17 milliárd doboznyi kerül forgalomba, amelyből minden tizedik illegális termék – derül ki az amerikai gyógyszerhatóság statisztikájából. Ezek után nem nehéz elképzelni, ha majd megjelenik a koronavírus elleni szer, akkor mekkorára duzzad a feketepiac.
A hamisított gyógyszerek egy részéről sokan azt gondolják, hogy a hatóanyag, csomagolás, címkézés tekintetében nincs vagy kevés közük van az eredeti készítményekhez. Ezeket általában a Távol-Keleten, elsősorban Kínában és Indiában gyártják megdöbbentő körülmények között, nagyon egyszerű gyárakban, és aztán megpróbálják értékesíteni – mondta egy lapinterjúban a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület gyógyszerhamisítás elleni munkacsoportjának vezetője.
Mint Ilku Lívia fogalmazott, létezik egy másik fogalom is, amely szintén hamisított gyógyszert takar, és ez az, amikor a hivatalos ellátási láncból – gyártó, nagykereskedelem, gyógyszertár – valamilyen úton-módon illegálisan kikerül a gyógyszer, és azt tovább értékesítik. Táskában kiviszik külföldre, vagy itthon adják el, jellemzően az internetes piacon. Gyakorlatilag minden gyógyszer hamis, amelyet illegálisan forgalmaznak. A legtöbb ilyen termék a netes kereskedelemben cserél gazdát, az Interpol az elmúlt években több mint ötvenezer engedély nélkül működő virtuális gyógyszertárat záratott be. A legnagyobb tételben a hamisított altatók, nyugtatók, ajzószerek, potencianövelők fogynak.
Az illegális online kereskedelemből származó közvetlen károkat vizsgálva a térség legfertőzöttebb országa Bulgária 18 százalékkal, ezt követi Románia 17, majd Magyarország 13 százalékkal. A „legtisztább” Finnország és Svédország, ahol statisztikailag nem igazolható, hogy a hamisítás hatással lenne az értékesítésre.
Tavaly hat szervezett bűnözői csoportot számoltak fel, közel 35 millió egység terméket foglaltak le egy nemzetközi razzia során. Itthon pár éve 160 millió forintnyi, több mint százezer darab hamis gyógyszert foglaltak le a hatóságok. Ez volt az eddigi legnagyobb fogás. Ugyanis a magyar „gyógyszerszedő nemzet”, amit bizonyít, hogy a hamisítás miatt az itthoni gyógyszeripar csaknem ötszázmillió euró veszteséget szenved el. A hamisítás ellen jött létre az az európai gyógyszer-azonosítási rendszer, amelynek célja, hogy ne lehessen forgalomba hozni olyan vényköteles (és bizonyos nem vényköteles) termékeket, amelyek nem rendelkeznek egyedi azonosítóval és úgynevezett dézsmazárral.