A rasszizmus problémája az Egyesült Államok alapításától kezdve végigkísérte az ország történelmét, a társadalmon belül olyan mély etnikai sebeket okozott, amelyekre mind a mai napig nincs üdvözítő megoldás, sem a demokraták, sem a republikánusok oldaláról. De a közelmúltban újra feltűnő és egyre terjedő fehérek elleni rasszizmus sem szolgálja ebben a kérdésben az általános megbékélést. Még azért is a fehérek viselik a felelősséget, hogy Kolumbusz Kristóf felfedezte Amerikát. Mert akkor nem lett volna a fehér hatalmak gyarmatosítása, az indiánok lemészárlása, a feketék pedig maradtak volna Afrikában, a szülőföldjükön, ahol boldogan élnének. Így nem történhetett volna meg például a minnesotai borzalom sem. George Floyd halála mindenképpen kirívó példája a rendőri brutalitásnak, erre nincs mentség vagy más magyarázat. Nagyon helyesen járt el az Egyesült Államok elnöke, amikor nyilvánosan részvétét fejezte ki az elhunyt hozzátartozóinak.
Amerikában a rendőri intézkedések közben évente több mint ezer ember hal meg. Ebbe beletartozik a jogos fegyverhasználat, de a rendőri túlkapás is, mint azt Minnesotában láthattuk. Nem véletlen, hogy a rendőr-akadémiák többségén nem is oktatják ezt a fogást. Eddig az igazoltatások vagy elfogások alkalmával a térdeléses technika következtében több mint negyven ember vesztette életét az Egyesült Államokban. Az áldozatok közt voltak feketék és fehérek is. Az elhalálozottak között a feketék nagyobb arányban vannak, akik közül többen bűnözői életmódot folytattak. Bár Floyd hétvégi templomi megemlékezésén az oltár fölött elhelyezett képén az áldozatnak angyalszárnyai nőttek, a hírek szerint ez a nagydarab fekete férfi nők fegyveres kifosztásából élt, mégpedig elég jól…
A zavargásokban meghaltak száma Amerika-szerte tucatnyi. A gyújtogatók és fosztogatók több száz millió dolláros kárt okoztak az országban. Ezekre sincs mentség, még magyarázat sem. A jóérzésű embereket megdöbbentő esetet egy fehér rendőr követte el. Vajon helyes válasz-e erre, ha feldúljuk fél Amerikát? És helyes válasz-e, ha semmiről sem tehető fehéreket vegzálunk, alázunk meg, kényszerítjük őket arra, hogy ükszüleik tetteiért kérjenek bocsánatot, majd mindezt felvesszük okostelefonunkkal? Olyan felvételeket készítve, amelyek láttán az embernek felfordul a gyomra. Idáig jutott Amerika. A kisebbség csekély része, amely a tüntetéseken a leghangosabb, diktálja a ritmust egész Amerikának. A Black Lives Matter (A fekete életek számítanak) elnevezésű és a „náciellenes” Antifa mozgalom a legfékezhetetlenebbek közülük. Az ő szemszögükből minden fehér náci, és punktum. Hozzájuk csapódnak még azok a kétes alakok, akik terepjárójukkal járnak boltokat fosztogatni.