Biofű és varázsdohány
A magyarországi kábítószerhelyzet alapvetően változott meg az elmúlt évtizedben, aminek a hátterében számos kábítószerpiaci, társadalmi, jogi, bűnüldözési és prevenciós tényező változása áll. A komlói intézet tapasztalatai nem adnak ugyan reprezentatív mintát, mégis sokat elárulnak a változások irányáról.
Másfél évtizeddel ezelőtt az intézetbe érkező tíz szenvedélybeteg közül kilenc heroin-, egy amfetaminfüggő volt. A heroinisták szinte kivétel nélkül lecsúszott egzisztenciák voltak: társadalmi kapcsolataikat elveszített hajléktalanok, munkajövedelemmel nem rendelkező, pénzt illegális módon szerző, egyik lábbal a sír szélén, másikkal a börtön küszöbén álló huszonévesek.
Mára a jelentkezők összetétele alapvetően megváltozott.
A maiak többsége harmincas-negyvenes, néha ötvenes éveiben járó férfi, aki több évtizedes krónikus szenvedélybetegsége mellett is sokáig rendezett, sőt sikeres egzisztenciával, családdal rendelkezett, elhatalmasodó alkohol- vagy drogfüggősége azonban fokozatosan és minden értelemben tönkretette életét.
Ha az országos droghelyzet egészére vagyunk kíváncsiak, olyan átfogó kutatási eredményekre kell támaszkodnunk, mint amilyen a Nemzeti Drog Fókuszpont kutatói által a European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction számára 2020-ban elkészített éves jelentés. A 250 oldalas, alapvetően statisztikai bázisból dolgozó tanulmány rávilágít arra, hogy Magyarországon a férfiak jóval nagyobb arányban használnak tiltott drogokat, mint a nők. A legveszélyeztetettebbek a fiatal férfiak, közülük is különösen a kamaszok. Beszédes adat ugyanis, hogy a középiskolákban tanuló 16 évesek 13,9 százaléka már érintett tiltott szerhasználatban, 12,6 százalékuk próbálta ki a marihuánát vagy a hasist, 7,6 százalékuk vett be nyugtatót, 6,7 százalékuk pedig alkohollal fájdalomcsillapítót, hogy „feldobódjon”. Ennél alig csekélyebb azok aránya, akik szipuztak (inhaláltak hígítókkal, ragasztókkal), vagy használtak valamilyen dizájnerdrogot. A középiskolások jellemzően alkalmi kábítószerfogyasztók, akik még nem jutottak el a függőségig, de nagy léptekkel haladnak afelé.
A tiltott drogok közül legtöbben a teljes felnőtt népességen belül is marihuánát vagy hasist fogyasztottak eddigi életük során (6,1 százalék). A „fű” után leginkább elterjedt drogok az ecstasy (2,5 százalék), a szintetikus kannabinoidok, mint a herbál, biofű vagy varázsdohány (2,1 százalék), az amfetamin (1,5 százalék), a kokain (1,5 százalék) és a dizájnerstimulánsok (1,4 százalék). A többi szer a magyarországi felnőtt népesség körében nem éri el az egy százalékot.
A heroin és az amfetamin visszaszorulása volt megfigyelhető 2019-ben, ugyanakkor az új, olcsón beszerezhető pszichoaktív szerek használata erősödött. A kedvezőtlen változás az intravénás szerhasználói csoportok mellett jelentősen érintette az egyéb, szociális szempontból marginalizált csoportokat (hajléktalanokat, fogvatartottakat, szegénytelepeken élőket, illetve a gyermekvédelmi szakellátásban gondozott fiatalokat).
Három drogellenes nemzeti stratégia is napvilágot látott 2000 óta, ami jelentős változásokat eredményezett minden téren. Ezzel összhangban a 2013 óta hatályos Büntető törvénykönyv a megváltozott kábítószerhelyzetet követve alakította át az ország büntetőjogi rendszerét. Ennek leegyszerűsített lényege, hogy amíg a „kezdő drogosokat” az elterelés irányába tolja, addig a kábítószer-kereskedők büntethetőségét és büntetési tételeit jelentősen szigorította. 2019-ben kábítószerügyben 4972 személyt ítéltek el jogerősen, közülük 1620 főt kábítószer-kereskedelemért, 3322 főt kábítószer birtoklásáért, 24-et kóros szenvedély keltéséért. Szabadságvesztésre összesen 1443 főt, közérdekű munkára 938, pénzbüntetésre 1252, próbára bocsátásra és megrovásra 511, pártfogói felügyeletre 223 főt ítélt a bíróság.
Óvatos derűlátásra ad okot, hogy 2017-es adatok szerint míg az EU-ban a fiatal felnőttek közül a legkevesebben Magyarországon szívnak rendszeresen marihuánát (3,5 százalék), addig például a legtöbben Franciaországban (21,8 százalék). Ez főleg annak fényében kedvező adat, hogy hazánkban a marihuána a leggyakrabban használt drog.