Néhány hetente körbejárja a magyar sajtót, hogy egy-egy jogász – általában ügyvéd – milyen etikai, fegyelmi, rosszabb esetben büntetőjogi kategóriát is kimerítő vétséget, esetleg bűncselekményt követett el. Legutóbb a Központi Nyomozó Főügyészség azért kezdett el nyomozni, mert a gyanú szerint egy férfi 2019 szeptembere és 2020 márciusa között közel 800 millió forintot csalt ki egy vállalkozótól. Az esetben két ügyvéd játszott fontos szerepet, akik azt állították a vállalkozónak, hogy a pénz a belügyminiszter, a rendőrök, a NAV és más hivatalos személyek megvesztegetésére kell, hogy eljárást akadályozzanak meg. Amikor az mégis megkezdődött, újabb 150 millióra volt szükség a büntetőeljárás pozitív lezárásához. Az egyik érintett ügyvéd több hazai hírességnek dolgozott már, többek között Berki Krisztián, Győzike és Galambos Lajos is ügyfelei voltak. A másik ügyvédre már 2017-ben felfigyelt a főügyészség, akinek az éjszakai életből ismert Hatvani Robi is ügyfele lehetett.
Kísértő nullák
– Főként büntetőjoggal foglalkozó kollégák kerülhetnek olyan helyzetbe, hogy megkísérti őket az esetleges sok nulla. Ügyfeleik között lehetnek olyan, a kriminalitás határán mozgó emberek, akik felajánlhatnak etikus módon nem elfogadható ellentételezéseket, például ellopott sportkészlet megmagyarázhatatlan módon való előkerülését – mondja el Nagy Gábor László ügyvéd.
A hamis adásvétel is fel-felmerülő probléma, illetve, hogy bizonyos cégek esetében az ügyvéd bármit aláír. Fegyelmi kérdésekben a legsúlyosabb vétség, amikor az ügyvéd hozzányúl a letétbe helyezett pénzhez, hiszen az ügyvédi letét alapja, hogy az csak meghatározott célra használható fel, és az ügyvéd soha nem rendelkezhet azzal sajátjaként. De volt arra is példa, hogy a kirendelt védő fizetséget kért a munkájáért. Az ilyen esetek súlyosan rombolják az ügyvédekbe vetett bizalmat.
– Valóban van egyfajta elképzelés a magyar társadalomban, hogy az ügyvéd lop, csal, hazudik, de Mikszáth Kálmán vagy Arany János sem írt kizárólag hízelgően a jogászokról. Számos kifejezésünk őrzi ezt a kicsit negatív képet, mint a csavaros eszű jogász, aki megoldja okosban vagy lepapírozza a dolgokat. Mégis a magyar nemzeti tudatban a jogászságnak kiemelt szerepe van, jogásznemzet vagyunk, a reformkori gondolkodók nagy része is jogász volt – magyarázza Fekete Balázs, az ELTE jogi karának docense.