– Nemrég érkezett Budapestre. Még mindig Németországban él?
– Nem, nyolc éve hazaköltöztem. A lányom kinn él, ott ment férjhez, az unokáimhoz szoktam látogatóba menni. Kabay Barnával most Olaszországból érkeztünk, ahol A holnap reménye – Tiszteletadás Gyöngyössy Imrének címmel retrospektív sorozatot tartottak. Rómában öt napon át 11 filmjét vetítették, és bemutatták a Nap Kiadónál most megjelent olasz–magyar nyelvű, Stigma című verseskötetét is. Imrét Olaszországban az első játékfilmje, a Virágvasárnap után egy cikkben a magyar Pasoliniként emlegették. Velencében találkozott is az olasz rendezővel, és éppen Rómában volt, amikor Pasolini meghalt. A Másnap reggel, hogy meggyilkoltak című versében búcsúzott tőle. Októberben és november első felében Velencében, Budapesten több helyszínen és számos vidéki városban folytatódik a retrospektív sorozat, melynek filmjeit a Nemzeti Filmintézet és Filmarchívum digitálisan felújította. Gyöngyössy Imréről Kabay Barnával közösen készített Remény és Mítosz és a Stigma című versfilmünk is szerepel a sorozatban. A vetítések utáni közönségtalálkozókon érzem, hogy Imre filmjei ma is mélyen megérintik a nézőket.
– Gyöngyössy Imre és Kabay Barna hogyan rendeztek együtt, mivel egészítették ki a másik munkáját?
– Imre első játékfilmje, a Virágvasárnap alatt ismerkedtek meg, amelyben Barna még műegyetemi hallgatóként dolgozott. A közös gondolkodás és világlátás hozta össze őket. Imre lírai alkat volt hatalmas fantáziával. Mindent költői szemmel látott és láttatott. Barna racionálisabb ember jó humorérzékkel. Remek szervező, ezért később a produceri munkát is magára vállalta. Egyszer azt mondták, hogy azért dolgoznak együtt, hogy ha az egyiküket letartóztatják, a másik tudja folytatni a jelenetet. Ez többször meg is történt.

Fotó: Szóvári Gyula
– Mikor találkozott először Gyöngyössy Imrével?
– A két család ismerte egymást. Nyolcéves koromban ismertem meg, Imre akkor 19 éves volt. Úgy tekintettem rá, mint a bátyámra. Előttem el is hallgatták, hogy 1951-ben egy koncepciós perben letartóztatták és ártatlanul három évre ítélték. Két évig a szülei azt se tudták, él-e, hal-e.