Éppen száz éve, 1922 áprilisában bukkant fel hosszú rejtőzködés után az egyik legbecsesebb nyelvemlékünk, az Ómagyar Mária-siralom szövege. A legkorábbi ismert magyar verset tartalmazó tenyérnyi kódex a XIII. század utolsó harmadában készült, nagy valószínűséggel Domonkos-rendi szerzetesek számára. Talán éppen a latinul nem tökéletesen tudó apácák, laikus testvérek érdekében jegyeztek föl benne magyar nyelvű sorokat is. A kódexírók között mindenesetre magyar anyanyelvű személyek is voltak, ezt bizonyítja az egyik latin prédikáció „mi Magyarországunk” (nostra Hungaria) fordulata.
A kódex sorsát az 1900-as évek elejéig nem ismerjük, XX. századi története viszont bővelkedik kalandos fordulatokban. 1910-ben egy müncheni antikvárius vette meg Toscanában, majd az a német bizottság vásárolta meg, amelynek a feladata az első világháborúban elpusztított leuveni egyetemi könyvtár kárpótlása volt. A kötetet átvizsgáló Georg Leidinger könyvtárigazgató felfigyelt az ismeretlen nyelvű szövegrészletre, majd Franz Babinger nyelvész állapította meg, hogy a kézirat ómagyar szöveget rejt. Értesítésükre Jakubovich Emil történész és a berlini Magyar Intézetet vezető Gragger Róbert irodalomtörténész tanulmányozhatta a nyelvemléket, akik meghatározták korát, majd felmérve jelentőségét, elkészítették és 1923-ban megjelentették első átiratát. 1922-től a kódex a leuveni egyetemi könyvtár tulajdonában volt, 1940-ben csodával határos módon, egy félreeső helyiségben lévő páncélszekrényben vészelte át az intézmény újbóli háborús pusztulását. Többszöri próbálkozás, hosszas diplomáciai tárgyalások után 1982-ben került az Országos Széchényi Könyvtárba.
Az Ómagyar Mária-siralomnak – és néhány más korai szövegemlékünknek – óriási a nyelvtörténeti jelentősége: nélkülük szinte semmit sem tudnánk a régi magyar nyelvről, az egyes nyelvi elemek változásairól. Csak példaként: az is kulcsfontosságú bizonyíték, ha nem tartalmaz valamit – sem a Halotti Beszédben, sem itt nem találunk még határozott névelőket, ezek használata csak a XIV. század végétől kezd elterjedni.