Határozott, tűzrőlpattant agrárvállalkozónak ismerem meg Fekete Zsókát a hajdúböszörményi Mester utcában. Mivel az afrikai sertéspestis miatt 2020 januárjától nem látogathatók a mangalicatelepek, az irodájában találkozunk.
Itt mondja el, hogy újabb korlátozásokat a Covid megjelenése után vezettek be, így az érdeklődőket, akik korábban nem fukarkodtak a jelentkezésükkel, a szigorú szabályozások kiszorították a birtokukról.
Hajdúböszörmény idegenforgalma még ezt az időszakot megelőzően fejlődött hatalmasat. Ma már számos külföldi is felkeresi a megszépült várost, főként a gyógyfürdő és a környék látványosságai a vonzerő. Mangalicafarm-látogatás néven 2020-ig Fekete Zsóka farmján is szerveztek nekik rendszeres programokat, kézműves termékeket készíthettek és ízlelhettek.
Feladta a lovaséletet
A fiatal vállalkozó beleszületett ebbe az életformába, hiszen már a nagyszülei is gazdálkodtak. A mezőgazdasági szakközépiskola elvégzése után másfél évig belovaglóként dolgozott Angliában, hazatérve élelmiszermérnök, élelmiszeripari szakfordító és lovasoktató-diplomát szerzett, elvégezte az állatorvosi szaksegéd képzést, mindeközben Hollandiában is tapasztalódott ösztöndíjas diákként.
Később fél évig Dániában tanult, és egy kicsit – ahogy ő mondja – „lovazott” is az iskola mellett. De aztán hazahúzta a szíve.
– Bár élveztem a lovaséletet, fiatal lányként új élményt jelentett számomra, nem éreztem otthon magam.
A cél is az volt, hogy a külföldön szerzett tudást idehaza hasznosítsam. Ami itt van, az a sajátom, szívvel-lélekkel csak ezzel tudok foglalkozni
– válaszolja, amikor arról kérdezem, miért jött vissza Magyarországra.
Jelenleg négyszáz–négyszázötven mangalicát nevel, de volt idő, amikor hatszázat gondozott. Az állomány csökkentését a takarmány- és az energiaárak növekedése követelte meg. Valószínűleg a termékeik árán is emelniük kell majd, hiszen az eddigieknél nagyobb költségek hárulnak rájuk.
Mind a telep, mind a feldolgozóüzem gépesített, az állatoknak pedig enni kell adni: a malacnak fél kilót naponta, a kifejlett állatnak négyet-ötöt. Amelyik vemhes vagy malacot nevel, többet fogyaszt.
A négyszázas állományban – amely középkategóriásnak számít – mindenféle mangalica megtalálható: kismalac, süldő, hízó, tenyészkoca, jövőbeli tenyészkoca, leselejtezett, azaz vágásra szánt és nem utolsósorban tenyészkan.
A telep négyhektáros, de vannak kifutós istállóik, amelyek járófelületén akár „wellnessezhetnek”, hűsölhetnek is az állatok, amikor lelocsolják őket a hőségben.
Bár egyelőre Fekete Zsóka az egyetlen hölgy az országban, aki mangalicákat tenyészt, nem egyedül állja a sarat.
Az állatokat ketten felügyelik a telepen, ebbe az édesapja is besegít. A feldolgozásban két munkatársa van, így ezen a részlegen hárman dolgoznak, és több mint harmincféle terméket állítanak elő, többek között szuvidált, vákuum alatt főzötteket.
A vállalkozás 2016-ig Debrecenben és Hajdúböszörmény környékén értékesítette portékáit, majd meghívást kaptak egy budapesti kézműves vásárba, ahová Fekete Zsóka visszajárt. Ma már többnyire a budapesti Lehel piacon árulnak. Péntekenként, amikor piacnap van, hajnali kettőkor kelnek, hogy háromkor elindulhassanak a fővárosba, ahol délután négyig, ötig várják a vásárlókat.