Az 1850/1-ik év volt az a magyar nemzet történetében, a melyre még a késő unokák is csak a legelkeseredettebb érzéssel fognak visszagondolni. Mert alig volt még a világon olyan zsarnoki önkényhatalom, mely egy leigázott nemzetet annyi időn keresztül, tíz éven át, úgy vérig tudott volna kínozni, mint az osztrák szoldateszka és bürokráczia a magyart, szabadságharca leveretése után.
A nevezett két év természetesen kivált a tíz között, mert abban élte a bosszú legfékevesztettebb korszakát. S akik átélték e golgothai éveket s még életben vannak, alig van köztük egy is, a ki ne részesült volna valami olyan elbánásban, mely, ha rágondol, még ma is agyába szökteti a vért s keserűséggel tölti el valóját.
A policzáj és a zsandár: ez volt az a két hóhérvirága e kornak, mely kiölni igyekezett minden nemzeti gyökérhajtást, s ki akarta pusztítani még a magyar gondolatot is az agyból, a magyar érzést a szívből.
Nem is volt akkor kivétel semmi, még a művészet, még a dal, a zene sem; sőt e két utóbbi, mondhatni, a legdühösebb üldözésben részesült, mert olyan mentővára volt a nemzeti szellemnek, melynek őreivel szemben úgy érezték magukat a szuronyok és a golyók, mint a kísérletes szellemekkel szemben.
Ha feléjük döftek, hát csak az üres levegőt találták, ha pedig rájuk lőttek, azok felfogták a golyókat s visszanyujtották a szellem hóhérainak.
[…] Az osztrák kormánynak az ország leigázása után első teendője volt azt egyetemlegesen ostromállapotba helyezni s több katonai területre osztani, melyek élén egy-egy magasabb rangfokozatú tábornok állott „teljhatalmú katonai parancsnok” czímen.
Alattuk állottak a területek czivil kormányzói, kik rendesen a régi, úgynevezett „pecsovics” párthoz tartozott magyar mágnási és nemesi kasztból kerültek ki. A polgári területek ismét több megyéből kikerekített főnökségekre osztottak, s adminisztrátoraik „megyei főnökök” czímet viseltek.