Míg a nőket gyakran emlékeztetik „biológiai órájukra”, sok férfi egyszerűen nem érzi ugyanazt a nyomást, amikor a családalapításról van szó. Utóbbiak közül sokan nem gondolnak arra, hogy mikor szeretnének gyermeket.
Az elmúlt évtizedekben egyre többen váltak idősebb korban szülővé. Angliában és Walesben a férfiaknak átlagosan 34 éves korukban születik az első gyermekük, miközben ötven évvel ezelőtt, az 1970-es évek közepén, 29 év körül lettek szülők. A Központi Statisztikai Hivatal szerint 2016-ban a hazai születések 45 százalékánál 35 évesek vagy idősebbek voltak az apák.
Az idősebb korban, 45 éves kor utáni gyermekvállalás valamelyest nőtt 2000 óta, de csak a gyermekek öt százaléka születik ilyen életkorú apától. (Az ötvenéves kor utáni gyermekvállalás a magyar férfiak körében továbbra is igen ritka.)
A jelenség egyik magyarázata, hogy sok férfi úgy gondolja, rengeteg ideje van a gyermekvállalásra. Kivételes példákat hoznak fel, mondjuk a Rolling Stones énekeséét, Mick Jaggerét, akinek 73 éves korában született gyermeke.
A családalapítás kitolódásának okai között emlegetik, hogy a fiatalok egyre nehezebben jutnak lakáshoz, a bizonytalan gazdasági környezet is elrettenti őket.
Másik tényező, hogy a nők és a férfiak több időt töltenek az oktatásban, több időt szánnak karrierjük beindítására – olvasható a Theconversation.com portálon. Emellett egyre nagyobb a nyomás, hogy akkor szülessen meg az első gyermek, amikor már mindent megadhatnak neki.
A magány is szerepet játszik abban, hogy a férfiak és a nők nem ideális időben vállalnak gyermeket – és maradnak sokan gyermektelenek akkor is, ha utódot szeretnének. Az sem segít, ha valaki túl sokáig él együtt a családalapításra nem megfelelő személlyel. Ez csökkenti annak esélyét, hogy megtalálja azt, akivel gyermeket vállalhat.