– Ezek zsírkréták az asztalon?
– Akvarellkréták, nagyon szép a színük. Régebben az olajzöldet szerettem, most a kék a kedvencem. Húzok vele egy vonalat a papírra, és kicsi vízzel elmázolom.
– Erről a színes foltról ráismerek a Holnap Kiadónál megjelent Vivát Petőfi! című új könyvére: éppen ilyen háttér előtt kutyagol az esőben a költő. Hányadik illusztrált kötete ez?
– Körülbelül a kétszázadik. Mindig volt munkám, most is van. A Petőfi-illusztrációk után Mikszáth Kálmántól A sipsirica következik.
– És azok a becsomagolt képek a fal mellett…?
– Fótról meg Vácról, az állandó kiállításról érkeztek, és Kecskemétre mennek tovább. Közben megkeresett egy másik szervezet is Kecskemétről azzal, hogy a Petőfi-illusztrációkat szeretnék megmutatni a közönségüknek. Hetvenhárom kép – összeáll belőle egy kiállítás.
– Mióta tekint magára karikaturistaként?
– Volt egy pillanat, több mint hetven éve, amikor a Török Pál utcai Iparrajziskola műhelyében megláttam Pintér Jenő karikatúrasorozatát: az adta a lökést, hirtelen döbbentem rá, hogy nekem ezt kell csinálnom.
Csókol Apád, Sándor
– Honnan jön a humora?
– Biztosan hatott rám a családi vidámság. A papám zsoké volt, úgy élt, mint ma a futballisták: leszerződtették ide, oda meg amoda, épp Németországba, amikor megszülettem, onnan hazajöttünk, elmentünk Romániába, aztán apu leszerződött egy görög trénerrel. Mentünk utána. Nem telt bele pár hónap, ő már Dániában volt. Mondjuk azt elképzelni sem tudom, hogyan levelezte le, mert életében nem írt levelet. Amikor katona voltam, egyszer aláírta anyu üzenetét: Csókol Apád, Sándor – ennyi volt. A lényeg az, hogy akkor mi Görögországban maradtunk, mert már iskolába jártunk a bátyámmal.
– Mozgalmas gyerekkora lehetett.
– Sportos szüleim voltak, folyton mozogtak, egész életükben. Apu 14 évesen már lovagolt az alagi lóversenypályán, anyut meg nyolcévesen beíratták a balettiskolába. De még nyolcvanévesen is lehajolt, mint a bicska. Persze anyu vitte a családot, mert a papám vidám, bohém természetű ember lévén a világ minden pénzét elköltötte volna.
– A Gyerekkorom Dunakeszije című könyvében írja, hogy Sajdik Sándor 12 évesen került Alagra, gróf Pejacsevich Albertnél volt lovászfiú, aztán nála is versenyzett. 1918-ban mutatkozott be Bécsben, Palatint lovagolta a Sanskrit versenyen, és első helyezést ért el. Ebben az évben összesen 53 versenygyőzelmet aratott. 1925-ben megnyerte a legrangosabb hazai versenyt, a Magyar Derbyt. Az eredmények pontos, összeszedett emberre utalnak.
– Bohém életet élt, mint az egész alagi társadalom. Ilyenek voltak a zsokék. Apu annyi pénzt keresett, hogy konflissal ment Bécsbe, zsokétársával a lovas kocsi ablakán dobálták ki a pénzt, és nevettek azon, hogy a gyerekek rohannak utánuk. Horthy Jenő idomárnál is lovagolt, aki nem tudta nézni ezt a pazarlást, visszatartotta a fizetése felét, azt félrerakta – abból lett a házunk Dunakeszin.
– Apja után nem szeretett volna szintén zsoké lenni?
– Akartam, de nem ment. Elmentem a trénerhez, aki megfogta a könyökömet meg a térdemet, nem szólt semmit, de valószínűleg a papámnak megmondta, hogy nagy leszek. Apu öccse, Sajdik Feri nagybácsikám is zsoké akart lenni, de nagyra nőtt, és lovász maradt egész életében. A bátyámat szintén zsokénak szánták, mert ő vékony csontú, könnyű gyerek volt. Mindig csurig rakták a tányért apuval, de nem látszott meg rajtuk. Versenyek előtt a papám az 52 kilójából még négyet leadott, harmincötös lába volt, és kifogyhatatlan humora. Egy alkalommal sétálok vele Dunakeszi utcáján, szemben egy ember tolja a talicskát. Azt mondja neki apu, de olyan tisztelettudóan: „Miért tetszik tolni, miért nem tetszik ráülni?” Annak az embernek annyi, de annyi minden átsuhant az arcán… Megyünk tovább, az meg csak bámul utánunk. Régi ismerősöd? – kérdezem. Soha nem láttam – feleli apám.