Franciaország: a tiltakozók nem akarnak engedni a 62-ből
A nyugdíjrendszer átalakítása évtizedek óta feszültséget kiváltó téma Franciaországban, nem véletlen, hogy százezrek vonultak utcára, s követelik hangosan a nyugdíjkorhatár megemelésének visszavonását. A francia politikai vita egy része a költségvetési egyensúlyra fókuszál, az ellenzék szerint adóemelésekkel is orvosolható a probléma, de az európai tendenciák azt mutatják, itt egy mélyebb, hosszan tartó válsággal szemben kell berendezkednie az öreg kontinensnek.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Ahány ház, annyi szokás. Ahány ország, annyi nyugdíjrendszer létezik, de egyvalami biztos: az Európát sújtó demográfiai válság következményeként a legtöbb kormány kénytelen valamilyen formában átalakítani nyugdíjrendszerét. Minél hosszabb ideig élnek az emberek, minél kevesebb gyermek születik, s minél kevesebb az aktív munkavállaló, annál nehezebb a nyugdíjasok eltartása.
A probléma most azért annyira szembeötlő, mert Franciaországban hónapok óta tartó sztrájkok és tüntetések jelzik a társadalom felháborodását a nemrég elfogadott nyugdíjreform miatt. Bár a franciák nagy része hevesen ellenzi a nyugdíjkorhatár megemelését – ezt a felmérések is alátámasztják –, Emmanuel Macron államfő a parlament jóváhagyása nélkül áterőltette a törvénykezést. „A rövid távú felmérések és az ország általános érdeke közül én az ország általános érdekét választom” – hangsúlyozta Emmanuel Macron. „Nem kockáztathatjuk a nyugdíjaink jövőjét, erre a reformra szükség van” – érvelt Élisabeth Borne miniszterelnök is a reform mellett.
Az évtizedek alatt sokszor átalakított nyugdíjrendszer legújabb reformja 62-ről 64 évre emeli a nyugdíjkorhatárt, a teljes összegű nyugdíjért pedig 42 helyett 43 éves szolgálati időt ír elő – az adózás utáni átlagnyugdíj havi 1400 euró (540 ezer forint) Franciaországban. A kormány szerint a korhatáremeléssel elkerülhetők az olyan népszerűtlen intézkedések, mint a járulék- vagy adóemelés.
– A nyugdíjrendszer helyzete összefügg a költségvetési egyensúllyal. Most úgy tűnik, egyensúlyban van a nyugdíjkassza, viszont a következő években nőni fog a hiány. Arról megy a vita, hogy ez mikor fog bekövetkezni, milyen mértékű, s erre tekintettel mennyire sürgős most a reform. Macronék nyilván a pesszimista forgatókönyvekből indultak ki – mondta lapunknak Soós Eszter Petronella, a Milton Friedman Egyetem adjunktusa, Franciaország-szakértő. Mint magyarázta, az államadósság 2021-ben a GDP 112,5 százaléka volt, a költségvetési hiány 6,5 százalék, s az európai uniós követelmények szerinti három százalékot csak 2027-ben fogja elérni. – Macronék azzal számolnak tehát, hogy ha a piac negatívan reagál a francia gazdasági folyamatokra, akkor beszűkül a költségvetés mozgástere arra vonatkozóan, hogy dotálja a nyugdíjkasszát, márpedig van egy szabály, hogy a közszférában az állam pluszpénzeket fizet be a stabilitás érdekében – hangsúlyozta a szakértő.
– Költségvetési szempontból nem volt szükség erre a döntésre. Nincs hiány, s nem is lesz. Ezt emberek milliói látják, s nem értik, miért kellene meghozniuk azt az áldozatot, hogy további két évet dolgoznak. Igazat adok nekik – hangoztatta Jean-Luc Mélenchon, a legerősebb baloldali párt, az Engedetlen Franciaország vezetője. Nem csupán a nyugdíjreform, de a parlament megkerülése is felháborította a francia ellenzéket. – Franciaország nem kormányozhatatlan ország, csupán egy olyan ország, amelyet úgy kormányoznak, hogy az akaratáról nem vesznek tudomást. Negyven évig például azt akarta az ország, hogy állítsák meg a tömeges bevándorlást, ehelyett negyven év alatt felgyorsították azt – közölte Marine Le Pen volt államfőjelölt, a jobboldali Nemzeti Tömörülés frakcióvezetője.
– Az ellenzék azt mondja, hogy nem a nyugdíjkorhatár emelése lett volna az egyetlen megoldás. Van egy olyan javaslat, hogy adó- és járulékemeléssel kellene megoldani ezt a problémát, s fizessenek elsősorban a jól keresők. Macronék azonban már az elején leszögezték, hogy erre nem hajlandók, nyilván versenyképességi okokból, illetve abból a megfontolásból, hogy a szavazóbázisuk sem örült volna neki – véli Soós Eszter Petronella. A szakértő a 2018 novemberében elkezdődött sárga mellényes tüntetésekre emlékeztetve közölte: nehéz adóemelésről beszélni abban az országban, ahol a 6,5 centes benzináremelés is hat hónapig tartó tüntetéssorozatot váltott ki.
A francia nyugdíjkorhatár az egyik legalacsonyabb Európában. Németországban például 2024-től 67 évre emelik, a nyugdíjba vonulást pedig 45 év munkában töltött időhöz kötik – írja a Deutsche Welle a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) adataira hivatkozva. Franciaországban ráadásul magas a várható élettartam is, ami azt jelenti, hogy a francia férfiak átlagosan 23,5 évet töltenek nyugdíjban – az OECD-tagországok közül csak Luxemburgban magasabb ez a szám –, a nők pedig 27,1 évet – őket csak a görög és spanyol nők múlják felül. Abban a tekintetben is az élbolyba tartoznak a franciák, hogy az egykori bérük 74,4 százalékát kapják meg nyugdíjként, ami 14 százalékponttal magasabb az OECD-átlagnál. Ismét csak összehasonlításképpen: Németországban ez az arány 52,9 százalék. Mindez azt is jelenti, hogy a francia állam az ország GDP-jének 15,9 százalékát költötte időskori juttatásokra 2020-ban, ami Európában a harmadik legmagasabb érték – olvasható az Oeconomus Alapítvány elemzésében.
Az európai nyugdíjkorhatárok a török és ukrán hatvan évtől a norvég és izlandi 67 évig terjednek. A 2020-as adatok alapján az Európai Unióban Franciaországban, Olaszországban és Görögországban volt a legalacsonyabb a korhatár, mindössze 62 év. Szlovákia kivételével a visegrádi csoport országaiban a 65 éves korhatár van érvényben. Az EU-ban az átlagos nyugellátásba vonulási korhatár a férfiak esetében 64,3 év, a nőknél pedig 63,5.
A nyugdíjkorhatár megemelése bevett eljárás Európában, szinte minden állam tett erre irányuló intézkedéseket az elmúlt években, miközben a munkában eltöltött évek elvárt száma országról országra változik. Van olyan állam – Dánia, Izland –, ahol már most 67 év a nyugdíjba vonulás korhatára, de ezt, illetve ennél magasabb számot tűzött ki maga elé a következő években többek között Belgium, Hollandia, Németország és Svédország. Mindeközben Ausztriában, Bulgáriában vagy éppen Horvátországban a férfiak szintjéhez (65 év) igazítják a nők nyugdíjkorhatárát. Az OECD a 2060-as évre vonatkozó prognózist is készített a jövőbeli nyugdíjkorhatárokról. Az Oeconomus Alapítvány által idézett tanulmány szerint a következő négy évtizedben két évvel fog emelkedni az átlagos nyugdíjkorhatár, 74 évvel Dániában lesz a legmagasabb, 62 évvel pedig Szlovéniában és Luxemburgban a legalacsonyabb.
Éppen a napokban adta ki vészjósló jelentését a spanyol jegybank is, figyelmeztetve: a 13 százalékos munkanélküliségi ráta mellett fenntarthatatlan a spanyol nyugdíjrendszer. Olaszország és Görögország után itt a legmagasabb a nyugdíjaknak az átlagkeresetekhez viszonyított aránya. Spanyolország GDP-je 12,7 százalékát költi nyugdíjakra, ami magasabb, mint az EU-átlag 10,4 százalék. Görögország és Olaszország áll az első két helyen: a két mediterrán országban az időskori juttatásokra a GDP 17,8 és 17,6 százalékát költötték – derül ki az Oeconomus Alapítvány elemzéséből. Hazánk esetén a mutatószám értéke 7,5 százalékos, s Írországban a legalacsonyabb, mindössze ötszázalékos.
Borítókép: A nyugdíjreform ellen tüntetők esernyővel védekeznek a könnygáz ellen, amint összecsapnak a rohamrendőrökkel a nyugat-franciaországi Nantes-ban 2023. március 23-án (Fotó: MTI/AP/Jeremias Gonzalez)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.