Képzetlen újoncok a kelet-ukrajnai fronton
A mozgósított férfiakat, mint vágóhídra a bárányokat, úgy küldik a frontra – idézett a CNN amerikai hírcsatorna a SOTA független orosz hírügynökség Telegram-oldalán közzétett videójából egy nőt, akinek családtagját besorozták az orosz hadseregbe. A felvételen szereplő orosz feleségek és édesanyák arra szólítják fel Vlagyimir Putyin elnököt, állítsa le férjeik és fiaik „mészárlását”.
A nők ugyanis azt állítják, szeretteiket úgy küldték az orosz–ukrán háborúba, hogy egy mindössze négynapos gyorstalpalón kívül megfelelő képzésben nem részesültek, és elegendő ellátmánnyal, felszereléssel sem látták el őket.
Hozzátették: fiaik és férjeik felkészültek arra, hogy szolgálják hazájukat, de nem mint „rohamosztagosok”, hanem kiképzésüknek megfelelően. A feleségek és édesanyák táblát tartanak a kezükben, melyen az a felirat áll 2023. március 11-ei keltezéssel: 580. külön tarackos tüzérhadosztály.
Korábban a The Washington Post amerikai napilapnak az 580. külön tarackos tüzérhadosztály egy katonája is hasonló tapasztalatokról számolt be: elmondta, nemcsak fegyvereket és lőszert nem kaptak, de a Kelet-Ukrajnába küldött társai szükséges képzettséggel, tapasztalattal sem rendelkeznek. „Kedves Vlagyimir Vlagyimirovics, arra kérjük, hogy rendezze a helyzetet” – olvasta fel a névtelenséget kérő katona a csapat nevében Putyin elnöknek címzett levelét, melyben a problémákra világítottak rá. Nem ők azonban az egyetlenek, akiket felkészületlenül küldtek a frontra, az elmúlt hónapokban egyre több orosz katona panaszkodott arról, hogy csupán meghalni küldik őket a csatatérre, bírálták továbbá a kiadott parancsokat is: „értelmetlen támadásoknak” nevezték azokat.
Nők vonulnak az utcára háborúba küldött szeretteikért
A videóban szereplő nők sincsenek egyedül: nem sokkal a háború kitörése után, március közepén Marina Ovszjannyikova az orosz állami Channel One televíziós csatorna híradójában egy táblával vonult be a műsorvezető mögé.
Nem a háborúra: ne higgy a propagandának, hazudnak neked
– állt a táblán. Marina Ovszjannyikova az akciót követően házi őrizetbe került, majd Franciaországba menekült a Riporterek Határok Nélkül szervezet segítségével, hogy ott menedékjogot kérjen.
Az elmúlt egy évben azonban egyre több nő tiltakozott Oroszország-szerte az ukrajnai háború miatt, és a hatóságok adatai is azt mutatják, jelentősen megnőtt a tüntetések miatt őrizetbe vett nők aránya. Az orosz törvények értelmében az előzetesen be nem jelentett demonstrációk illegálisak, emellett törvénybe ütközik a fegyveres erők rágalmazása is.
A Reuters hírügynökség tavaly októberben érdekes tendenciára mutatott rá: Moszkvában több nőt vettek őrizetbe a háborúellenes megmozdulások során, mint a korábbi években, mikor Putyin elnöksége ellen tüntettek.
Az OVD-Info orosz civil szervezet adatai szerint a szeptember 21-ei – mintegy háromszázezer tartalékos behívását jelentő részleges mozgósítás elleni – tüntetésen 1383 személyt tartóztattak le, akiknek 51 százaléka nő volt. A szervezet rámutatott, a tüntetések miatt őrizetbe vettek száma szeptember 24-én 848 fő volt, akiknek 71 százaléka volt nő. Összehasonlításképp a Reuters visszaidézte korábbi évek adatait: a háború első heteiben – tavaly februárban és márciusban – harminc százalék körüli volt a tüntető nők aránya, a 2021-es tüntetések során 11 százalékot jelentettek, 2019-ben pedig mindössze hat százalékot.
A tüntető férfiak létszáma azonban egyre inkább csökken, ők ugyanis attól tartanak, ha letartóztatják, besorozzák őket.
A nemzetközi sajtónak több olyan férfi nyilatkozott, akik tüntetéseken vettek részt, és őrizetbe vételük után már behívták őket a katonai nyilvántartási hivatalba. A harmincéves Vlagyiszlav Sztaf, katonai tapasztalattal nem rendelkező történészt is a részleges mozgósítás elleni megmozduláson tartóztatták le, ám még sikerült elhagynia Oroszországot, mielőtt valóban a frontra küldték volna.