Bukott ügyek, mártírok, gyásznapok a nagyvilágban

Sokszor hallottam már a nemzeti önsajnálatnak azt a furcsán paradox állítását, amely szerint csak a magyar kultúrában van jelen az önsajnálat hagyománya. Csak a mi himnuszunk kezdődik balsorssal és bűnhődéssel, csak mi ünneplünk elbukott forradalmakat, csak mi tartunk nemzeti gyásznapokat, csak mi engedjük félárbócra a zászlót, csak a mi mitológiánkban él turáni átok, csak mi tudunk igazán cifrán káromkodni, átkozódni és szitkozódni… Csak mi, magyarok, akik már-már tüntetőleg állunk szembe a végzettel… Na, jó, szokták hozzátenni a nemzeti önsajnálat felett busongók, hasonlót a zsidók is tudnak, de lássuk be, nekik tényleg van rá okuk.

2023. 11. 03. 5:10
Airshow on Long Island
Lugas
1494055118 Fotó: Getty Images
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Annyiszor hallottam már gyásznapjaink kegyeletsértő kritikáját, hogy mérgemben nekiláttam összebogarászni, hol milyen gyásznapokat tartanak. És mondhatom, magam is meglepődtem. Mert odáig könnyű eljutni, hogy létezik Amerikában egy nagyszabású gyásznap, a Memorial Day, amelyen az Egyesült Államok hősi halottjaira, vagy pontosabban a fegyveres erők szolgálat közben elhunyt tagjaira emlékeznek. Ezt olykor látjuk a filmekben is. Még az is hamar eszünkbe jut, hogy Angliában is van egy pipacsos ünnepnap, a Remembrance Sunday, azaz a megemlékezés napja, mely általánosságban a brit helytállás ünnepe, konkrétan viszont nehéz meghatározni, mert több esemény emlékezetéből összevont mementó, amelyben a két világháború áldozatainak tisztelete éppúgy megjelenik, mint a nagy háborút lezáró fegyverszünet felett érzett öröm. Ma hivatalosan a Brit Nemzetközösség minden férfiára és asszonyára, minden civiljére és katonájára emlékeznek, akik áldozatot vállaltak a két világháborúban és a későbbi konfliktusokban. És persze eszünkbe jut a holokauszt számos nemzeti és nemzetközi emléknapja, illetve ahhoz kapcsolódóan a vészkorszakban meggyilkolt kisebb-nagyobb csoportok, cigányok, elmebetegek emlékezete, de nagyon kell erőlködnünk, hogy újabb gyászünnepeket találjunk.  

Annual Flags-In Event Held At Arlington Cemetery Ahead Of Memorial Day
Memorial Day Amerikában. Fotó: Win McNamee/Getty Images

Ám ha kitartóan kutatunk, hamar kiderül, hogy a nemzeti vagy közösségi emlékezetpolitika számos komor ünnepet ismer. Nekünk, magyaroknak is akad az október hatodikai, a november negyedikei országos gyásznap, illetve a holokauszt áldozatainak emléknapja mellett még jó néhány szomorú napunk. Megemlékezünk a kommunista diktatúrák áldozatairól (február 25-én), trianoni békediktátum aláírásáról (június 4-én, a nemzeti összetartozás napján), Nagy Imréről és mártírtársairól (június 16-án, újratemetésük napján), a totalitárius diktatúrák áldozatairól (augusztus 23-án, az áldozatok európai emléknapján), a Szovjetunióba hurcolt magyar politikai rabokról és kényszermunkásokról (november 25-én), továbbá a felvidéki magyarok gyásznapként tartják számon a kassai kormányprogram elfogadásának napját (április 5.), a székelyek pedig a madéfalvi veszedelem napját (január 7.).  

De szerte a nagyvilágban is találunk fontos, a helyi emlékezetpolitikában komoly szerepet játszó gyásznapokat, és amolyan lokális vagy kisebbségi tragédiákra emlékező napokat. 

Olaszországban például február 10-én tartják a Foibék napját, mikor arra a tizenötezer olaszra emlékeznek, akiket szörnyű bestialitással gyilkoltak meg a titoista halálbrigádok. A holttesteket a Karszt-hegység mély szakadékaiba, az úgynevezett foibékba rejtették… Örményország április 24-én az örmény népirtásra emlékezik, arra az első világháború utáni szörnyűségre, amikor másfél millió embert mészároltak le a törökök. És persze a törökök is emlékeznek hőseikre. Ők a Gallipolinál megpróbált antanttámadás fölött aratott győzelemhez kötötték a nemzeti gyásznapot.  

 

Banglades érdekes ország. 

A helyiek három gyásznapot is tartanak. Külön emléknapja van a nyelvi mártíroknak (február 21-én), ők tizenegyen azért haltak meg, hogy Bangladesben a bengáli nyelv lehessen hivatalos, külön emlékeznek a bengáli népirtás áldozataira (március 25- én), ők tulajdonképpen a 1971-es igen véres felszabadító háború áldozatai, de ezen a körön belül is megemlékeznek a mártírhalált halt értelmiségiekről (december 14- én). Kínában és Indiában is megemlékeznek a mártírokról. Kínában  szeptember 30-án tartják a gyásznapot, akkor adóznak tisztelettel azok előtt, akik „a kínai nép nemzeti és területi integritásáért” vesztették életüket. Indiában január 30-án, Mahatma Gandhi 1948-as meggyilkolásának napján hajtanak fejet a vértanúk előtt. Mindenkire emlékeznek ekkor, aki a függetlenségi harcokban és a Pakisztánnal vívott küzdelmekben életét adta a hindu hazáért. De természetesen csaknem minden országról elmondható, hogy így vagy úgy, de megemlékezik az elesett katonákról, a meggyilkolt civilekről, az elbukott hősökről, a lemészárolt ártatlanokról, a nagy ügyek mártírjairól. Ők is tudják, amit mi is tudunk, amit viszont a reklámipar boldogságkultúráján szocializálódott önsajnálat-kritikusok nyilván nem tudnak: meghalt hőseinkre emlékezni, bukott ügyeinkben felfedezni a nagyságot nemcsak romantikusan tragikus életfelfogás, de pillantás a varázstükörbe, melyen keresztül az emberi lényeg legmélyére láthatunk. Oda, ahol a helytállás terem.

 

Borítókép: Légiparádé New York állam emlékezés napi ünnepségén (Fotó: Getty Images)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.