A szocialistákat egyre erősebb ellentétek feszítik. A Magyarország január 24-én közli: a baloldali párt kizárja a bolsevistákat, mert Magyarországon még egyszer kommunizmust csinálni nem lehet. Mint írják, „A szociáldemokrata pártban az utóbbi időben, mint ismeretes, olyan jelenségek fordultak elő, melyek arra engedtek következtetni, hogy a pártban két ellentétes irány küzd egymással és a pártnak bizonyos mértékű hasadása már úgy szólván elkerülhetetlennek látszott. A szociáldemokrata párt választmánya, hogy ennek a súlyos válságnak valamiképpen véget vessen, legutóbbi ülésén elhatározta, hogy a renitenskedő elemeket, akik a normális és békés munkát óhajtó többséggel szembehelyezkednek, kizárja a párt kebeléből.” A lap szerint az Internacionálé vizsgálóbizottságot küldött ki a konfliktusok megoldására. Úgy tudják, „Kunfi Zsigmond és társai Bécsben mozgatják a szálakat.” Arról számolnak be:
„a magyarországi szociáldemokrata párt vezetősége és óriási többsége is tudatában van annak, hogy nyílt bolsevista mozgalmat kezdeményezni nem lehet és már önmaga megtette azokat a szükséges intézkedéseket, amelyekkel a szélsőséges elemeket a pártból kizárják.”
A vizsgálóbizottság, amelynek tagjai a belga De Bruckner, az angol Tom Skaw és Fritz Adler, az internacionálé főtitkára, inkább csak Bécsben tájékozódik, Budapestre nem feltétlenül jön el. A Magyarországnak kijelentik: „Garami Ernővel és Buchinger Manóval a párt teljesen rendben van, csupán Kunfi szítja ezeket az ellentéteket.” Hozzáteszik: „A magyarországi szociáldemokrata párt vezetősége nem hajlandó magát Kunfitól dirigáltatni, mert Magyarországon még egyszer kommunizmust csinálni nem lehet.”
Egy nappal később újabb fejleményekről tudósítanak. „A Népszava mai számában közli az építőmunkások szövetségének azt a feltűnő értesítését, hogy a szövetség kebeléből több tagot kizártak rendbontó törekvések és fegyelmezetlen magatartás miatt.” Arról informálják a lapot: „A szakszervezetekbe betolakodtak egyesek, akiket a kurzus telepített oda és ezek valóságos bolsevista jelszavak alatt dolgoznak és ilyen jelszavakkal próbálják megbontani a szakszervezetek egységét, s igyekeznek megzavarni a párt nyugalmát.” Leszögezik: nem tűrik ezt, s a rendbontókat könyörtelenül kizárják. Szükség esetén valamennyi szakszervezet elvégzi a tisztogatást. Kiderül: „A kizárt tagok főképpen a pártvezetőség ellen izgattak bolsevista jelszavakkal és a munkanélkülieket is állandóan nyugtalanították. Érdekes, hogy az izgató és kizárt tagok frazeológiája is szinte ugyanaz volt, mint a fajvédő sajtóorgánumoké.” A londoni székhelyű Internacionálé által küldött vizsgálóbizottság bécsi értekezletének előzeteseként közlik: a szervezet „Kunfi Zsigmond panasza alapján delegálta két tagját a vizsgálóbizottságba, amelynek Bécsből tagjai lesznek úgy a Kunfi, mint a Garami csoport képviselői is.”