Civilek támogatását vizsgálná a bizottság

Tovább vizsgálhatják a balliberális kötődésű szervezetek külföldi, elsősorban amerikai támogatását.

Katona-Szilágyi
2014. 02. 18. 4:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Nemzet fideszes forrásokból úgy értesült, elsősorban ezért hosszabbították meg az Egyesült Államokban kipattant lehallgatási botrány magyarországi szálait vizsgáló parlamenti bizottság mandátumát. Korábban Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója, a nemzetbiztonsági bizottság tagja arról beszélt, hogy nemcsak információ-, hanem befolyásszerzésre irányuló törekvések is lehettek a lehallgatások mögött.

A botránnyal összefüggésben Orbán Viktor miniszterelnök is konzultált minden parlamenti frakcióvezetővel.

Gulyás Gergely, a bizottság fideszes alelnöke a lap értesüléseit nem kívánta kommentálni. Ezzel kapcsolatban mindössze annyit árult el, hogy a javaslatára március 31-ig meghosszabbított határidőig várhatóan még legalább két-három alkalommal összeülnek.

A Magyar Nemzet kérdésére elmondta, továbbra is szeretnék meghallgatni az amerikai diplomácia Magyarországon dolgozó illetékesét. Mivel az új nagykövet várhatóan március elején foglalja el állomáshelyét, így – már csak udvariassági szempontból is – megvárják azt, és ezután hívják meg a bizottság elé.

Mindezt annak ellenére, hogy tudják: az amerikai diplomácia eddig sehol sem volt túl előzékeny közreműködő a történtek feltárásában. Emellett továbbra is tervezik, hogy a washingtoni, a londoni, az ottawai és a berlini magyar nagykövetet, illetve néhány kiemelt stratégiai védett objektum vezetőjét is meghallgassa a bizottság.

A fideszes politikus szerint a már hivatalosan is zajló kampány ellenére tudják folytatni a munkát, hiszen eddig minden párt egyetértett abban, hogy tömeges emberi jogi jogsértések történtek, amelyek vizsgálatot igényelnek. A tervek szerint március végéig elkészített és elfogadott jelentésüket viszont a jelenlegi Országgyűlés már várhatóan nem tudja megvitatni, az majd a választások után megalakuló új parlament feladata lesz.

A lehallgatásokat vizsgáló bizottság a legutóbbi zárt ülésén – amikor Pintér Sándor belügyminisztert, Martonyi János külügyminisztert és a Miniszterelnökséget vezető Lázár Jánost hallgatták meg – az már kiderült, hogy melyik lehetett itthon az a személyi kör, amelyet lehallgathattak. Az elhangzottakat azonban a belügyminiszter titkosította.

Az is kiderült, hogy a 2001. szeptember 11-i amerikai terrortámadások után elfogadott – s máig érvényben lévő – „Patriot Act” néven ismert törvény adott lehetőséget az Egyesült Államok hírszerzésének az ilyen jellegű adatgyűjtésre. Ez a törvény azonban különbséget tesz amerikai állampolgárok és külföldiek között. Így a személyes adatvédelemben – köztük a hírszerzés során megszerzett adatokkal kapcsolatosan is – akár a szövetséges államok polgárai számára sem biztosítja a jogorvoslathoz való jogot.

– E tekintetben az Egyesült Államokban a fékek és ellensúlyok rendszere teljes egészében hiányzik – közölte korábban Gulyás Gergely, megjegyezve: azt szeretnék, ha az Egyesült Államok saját állampolgárai és a szövetséges államok polgárainak magánszférája között nem tenne különbséget.

Az USA Nemzetbiztonsági Ügynöksége a napvilágra került információk szerint már-már „orwelli mennyiségű” adatot gyűjt be nap mint nap megfigyelt célpontjaitól világszerte, de a szervezet magyarok százezreinek adataihoz is hozzáférhetett jogsértő módon. Georg Spöttle biztonságpolitikai szakértő szerint elképzelhető, hogy Orbán Viktor telefonját is lehallgathatta az NSA.

Ha többet akar megtudni a nemzetközi lehallgatási botrányról, illetve annak magyar vonatkozásairól, kattintson összefoglaló cikkünkre!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.