Elérte India keleti partvidékét az Amphan nevű ciklon

Rendkívül erős széllökésekkel és felhőszakadásokkal keseríti az emberek életét.

Forrás: MTI2020. 05. 20. 20:17
Bokkhali, 2020. május 20. Esernyõvel védi magát egy pár a viharos idõjárástól a nyugat-bengáli Bokkhaliban 2020. május 20-án. A Bengáli-öblön áthaladó Amphan ciklon miatt kétmillió lakos kimenekítését kezdték meg India és Banglades alacsony fekvésû területeirõl. Az Amphan az elõrejelzések szerint a térségben 2007 óta pusztító szélviharok közül a legsúlyosabb lehet. MTI/EPA/Pidzsal Adhikari Fotó: Pidzsal Adhikari
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elérte India keleti partvidékét szerdán az Amphan nevű ciklon, amely Nyugat-Bengália fővárosa, Kolkata (Kalkutta) felé halad, s amely máris rendkívül erős széllökésekkel és felhőszakadásokkal keseríti az emberek életét, a meteorológusok hatalmas szökőártól és földcsuszamlásoktól tartanak.

A széllökések ereje Kolkatában már elérte 190 kilométeres óránkénti sebességet, lezúduló esők kísérik útját, a szél fákat és villanyvezetékeket csavart ki. A város nagy részében a szolgáltatók már előzőleg kikapcsolták az áramot, hogy megelőzzenek nagyobb baleseteket. Az emberek nagy része menedékhelyeken próbálja meghúzni magát.

Két nappal ezelőtt az Amphan már a Bengáli-öböl felett volt, akkor a széllökések sebessége elérte az óránkénti 265 kilométert. Azóta több mint hárommillió lakost menekítettek ki tengerparti otthonaikból Indiában és Bangladesben. Különösen veszélyeztetettek a rohingja menekültek, akik düledező viskókban kénytelen átvészelni a természeti csapást.

Az indiai meteorológusok semmi jóra nem számítanak. Szerintük a ciklon nyomán áradások, földcsuszamlások várhatók, úgy vélik, a hamarosan érkező szökőár következtében öt méternél is magasabb hullámok keletkeznek majd, ennek következtében a víz mintegy 15 kilométeres mélységben fog behatolni elöntve termőföldeket, elsodorva házakat.

Indiában a ciklonok időszaka áprilistól decemberig tart, ekkor csapnak le heves viharok az országra, hatalmas emberi és anyagi károkat okozva. Tavaly májusban 1,4 millió embert kellett kimenekíteni India keleti részén a Fani trópusi ciklon útjából. A ciklont kísérő heves széllökések, esőzések és áradások következtében akkor 64-en vesztették életüket, illetve négyen a szomszédos Bangladesben is meghaltak.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.